06.02.2024 / 17:01
StoryEditor

Projekt ustawy franczyzowej do kosza. Czy to koniec prac nad oczekiwanymi regulacjami?

Sejm RP dopiero w przyszłości zajmie się nowym projektem.Tomasz Kolmasiak
Po cichu i bez rozgłosu. Rządowy projekt tzw. ustawy franczyzowej, przygotowany jeszcze za poprzedniego rządu Mateusza Morawieckiego, a wniesiony do Sejmu w grudniu 2023 r., został wycofany z prac parlamentarnych decyzją obecnej Rady Ministrów kierowanej przez Donalda Tuska. Czy to koniec prac nad oczekiwanymi przez franczyzobiorców regulacjami?

Do sprawy skasowanego projektu dotarł portal wiadomoscihandlowe.pl. Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiedziało dziennikarzom, iż mimo że projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny został wycofany z Sejmu, to jednocześnie szef resortu sprawiedliwości Adam Bodnar "potwierdził słuszność kontynuacji prac nad przedmiotowym projektem z uwagi na korzyści, jakie niesie za sobą projekt ustawy, ważkość problemów, którym wychodzi naprzeciw".

Nowy rząd zajmie się ustawą?

- Wobec wycofania projektu z Sejmu, Ministerstwo Sprawiedliwości będzie prowadzić prace nad projektem ustawy w ramach rządowego procesu legislacyjnego – napisał w odpowiedzi resort sprawiedliwości. Szczegółów ani orientacyjnego kształtu przyszłej ustawy jeszcze nie znamy. Wiadomo jedynie kto z ramienia ministerstwa będzie zajmować się kwestiami związanymi z franczyzą - będzie to sekretarz stanu Arkadiusz Myrcha.

Jeszcze jesienią ubiegłego roku Stowarzyszenie Ajentów i Franczyzobiorców, zrzeszające głównie byłych franczyzobiorców Żabki, było zdania, że wraz z powołaniem nowego rządu inny resort powinien zająć się ustawą franczyzową. Ponadto wskazano, że projekt wymaga napisania od nowa, gdyż jego zakres tematyczny jest zbyt wąski.

Jeśli nie Ministerstwo Sprawiedliwości to kto?

 - Kwestia uregulowania franczyzy powinna trafić do któregoś z merytorycznych resortów gospodarczych, który zrozumie systemowy wymiar problemu: kwestie pracownicze, podatkowe, konkurencji itd. Fakt, że franczyzą zajmowało się Ministerstwo Sprawiedliwości, był polityczną fanaberią. Spoważniejmy już. Czas by tematem zajęło się Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, może Ministerstwo Rozwoju i Technologii, może resort pracy jeśli powstanie  - apelowało wówczas Stowarzyszenie Ajentów i Franczyzobiorców.

Na początku lutego br. po powzięciu informacji o wycofaniu się z prac nad projektem, Stowarzyszenie zasugerowało w swoich mediach społecznościowych, że to Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na czele z ministrą Agnieszką Dziemianowicz-Bąk jest tym właściwym i ono powinno się zająć pracami nad kształtem nowej ustawy franczyzowej. Swój wpis Stowarzyszenie zaadresowało także do ministry do spraw równości, Katarzyny Kotuli oraz posła Lewicy Macieja Koniecznego, który jeszcze w poprzedniej kadencji parlamentu był zaangażowany w sprawy franczyzobiorców.

Co zawierał skasowany projekt?

Projekt ustawy zawierał nie tylko definicję samej umowy franczyzowej ale również wymóg dostarczania draftu umowy dla kandydatów na franczyzobiorców nie później niż na 14 dni przed zawarciem tejże. Uregulowania doczekać się też miały kwestie m.in. terminów wypowiadania umowy franczyzowej i zakazu konkurencji.

23. czerwiec 2024 19:19