20.12.2023 / 16:31
StoryEditor

Poseł Maciej Konieczny: Lewica będzie nadal walczyć o ustawowe uregulowanie franczyzy w Polsce

Maciej Konieczny, poseł Lewicy (po lewej) i Jan Śpiewak (po prawej), aktywista i działacz społeczny
Do Sejmu trafił niedawno projekt ustawy franczyzowej, mający uregulować niektóre jej wrażliwe kwestie. Jednym z postulatorów konkretnego osadzenia franczyzy w ramach prawnych jest lewa strona polskiej sceny politycznej. Teraz, kiedy będzie po wyborach współrządzić krajem, ma ku temu lepsze możliwości i środki. Pytamy zatem czy temat nie zostanie odpuszczony.

Czy deklaracje chociażby posłów Lewicy sprzed wyborów są aktualne po zmianie władzy w Polsce? To pytanie postawiliśmy posłowi Maciejowi Koniecznemu, który jeszcze w minionej kadencji Sejmu zaangażował się w temat regulacji franczyzy. Był także organizatorem dedykowanej tematowi konferencji, na której wymieniano poglądy i zagadnienia. A także postulowano co powinno znaleźć się w projekcie ustawy. 

Finalnie w IX kadencji Sejmu nie udało się wprowadzić zmian prawnych w tym zakresie. Na samej końcówce kadencji trafił tam projekt, który będzie dalej opracowywany przez Biuro Legislacyjne Sejmu. Ale czy w nowej kadencji izby będzie wola polityczna, aby doprowadzić temat do końca?  

- Lewica, a zwłaszcza Partia Razem, od początku wspiera działania Stowarzyszenia Ajentów i Franczyzobiorców. W tym temacie nic się nie zmieni. Na przestrzeni ostatnich lat uczestniczyliśmy w wielu interwencjach poselskich i prowadziliśmy wspólnie kontrole poselskie. Byliśmy obecni i zaangażowani w działania powołanej grupy roboczej w sprawie franczyzy przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Jej początkowe rozmowy nad kodeksem dobrych praktyk franczyzy stały się punktem wyjścia dla projektu ustawy. O ustawowe uregulowanie franczyzy w Polsce zabiegamy od samego początku. Działania te będą kontynuowane bez względu na zmianę władzy. Osoby poszkodowane z samego faktu zmian politycznych jakie niewątpliwie nastąpiły po 15. października nadal oczekują sprawiedliwości w sądach i prokuraturach oraz domagają się zmian prawnych, które zlikwidują patologiczne praktyki funkcjonujące w niektórych franczyzach – powiedział w komentarzu dla naszego portalu poseł Maciej Konieczny.

Podobne stanowisko zawarł także w stanowisku, które 20 grudnia opublikował w swoich mediach społecznościowych.

21. czerwiec 2024 16:50