27.11.2023 / 22:53
StoryEditor

Minimalna płaca w styczniu ponownie pójdzie w górę. Czy właściciele rodzinnych sklepów udźwigną podwyżki wynagrodzeń?

Wynagrodzenie minimalne lada moment ponownie wzrośnieShutterstock
1 stycznia 2024 r. płaca minimalna znowu wzrośnie - osiągnie poziom 4242 zł brutto. Może to uderzyć zwłaszcza w firmy z sektora produkcji, sprzątania i ochrony, ale też handlu – uważają przedstawiciele OLX Praca.

Rynek pracy (według OLX Praca) w październiku urósł o 7 proc. w ujęciu rok do roku, odnotował ledwie 2-proc. sezonowy spadek względem września, a w aż dwóch trzecich kategorii w serwisie oferowało większą liczbę ogłoszeń względem października 2022.

Wyraźnie zaczęły się regenerować branże z segmentu prac fizycznych, takie jak HoReCa, logistyka (w tym prace magazynowe), handel (wykładanie i ekspozycja towaru) czy produkcja. Ta ostatnia zresztą odnotowała 10-proc. wzrost po 18 miesiącach spadków.

Zdaniem przedstawicieli platformy noworocznym wyzwaniem może być podwyżka płacy minimalnej, która urośnie o 22 proc. względem tegorocznej stawki i będzie wyższa o 90 proc. względem 2019 roku.

– Można spodziewać się tego, że dynamika wzrostów, którą aktualnie obserwujemy po stronie zatrudniających, w niektórych branżach spowolni lub wyhamuje. Z podobnymi reakcjami mieliśmy do czynienia w pierwszych miesiącach 2023 roku, gdy płaca minimalna wzrosła o 16 proc. rdr, odczuwaliśmy skutki spowolnienia gospodarczego, a wzrost kosztów prowadzenia biznesów potęgowały również wywindowane stopy procentowe. W efekcie pracodawcy szukali oszczędności, optymalizowali procesy, skupiając się na efektywności, zamrażali rekrutacje albo zatrudniali na część etatu lub tylko do prac dorywczych – mówi Konrad Grygo, analityk biznesowy OLX Praca.

Które branże mogą zostać dotknięte największym wyhamowaniem? Ekspert wymienia hotelarstwo, obsługę klienta i call center, ochronę, branżę budowlaną oraz handel. W przypadku tego ostatniego liczba ogłoszeń dla kasjerów spadła o 10 proc. w porównaniu do 2019 roku, ale jednocześnie o 30 proc. zmniejszyła się liczba firm rekrutujących. Zdaniem OLX to zwłaszcza efekt zamykania się małych sklepów. W przyszłym roku ta tendencja ma się utrzymać. Mniej jest również ofert dla pracowników wykładających towar.

– Warto podkreślić, że mimo obaw przed wzrostem kosztów zwłaszcza w branżach, które są wrażliwe na zmiany stawki minimalnego wynagrodzenia, spodziewane w 2024 roku odbicie popytu konsumenckiego, widoczne zresztą już w październiku br., a także wzrost sprzedaży detalicznej w ujęciu realnym, mogą złagodzić efekty tak znaczących podwyżek wynagrodzeń – analizuje Konrad Grygo.

23. czerwiec 2024 18:46