06.12.2023 / 14:46
StoryEditor

Niepełnosprawni w handlu, a korzyści dla pracodawców

Niepełnosprawni pracują na różnych stanowiskach w handlu - również jako kasjerzy.Shutterstock
Ile osób z niepełnosprawnościami pracuje w handlu detalicznym? Tego dokładnie nie wiadomo, ale wielu pracodawców preferuje zatrudnianie takich osób, ze względu na ulgi i korzyści finansowe. Na co mogą liczyć firmy, a na co pracownicy?

Ile osób niepełnosprawnych pracuje w handlu dokładnie nie wiadomo. Wiadomo jednak, iż takie osoby pracują w handlu zarówno w dużych sieciach sklepowych jak i w handlu detalicznym. Są to zarówno stanowiska managerskie jak i stanowisko sprzedawca kasjer. Tak jest m.in. w sieci dyskontów Biedronka

- W strukturach Biedronki zatrudnione osoby niepełnosprawne pracują na różnych stanowiskach zarówno w biurach, centrach dystrybucyjnych, jak i sklepach. Oczywiście muszą one posiadać orzeczenie lekarskie, które umożliwia im świadczenie pracy na tych stanowiskach – czytamy na stronie poświęconej karierze w strukturach firmy. Także Carrefour deklaruje zatrudnianie osób z niepełnosprawnością. I takie przykłady można mnożyć, co jest oczywiście dobre, bo pozwala ludziom na aktywizację zawodową oraz uzyskanie dochodów. 

Na jakie wsparcie mogą liczyć pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne w handlu detalicznym? Takie samo jak pozostali pracodawcy. Szczegółowy opis wsparcia na jakie może liczyć pracodawca na stronie PFRON https://www.pfron.org.pl/pracodawcy/. Głównym i najbardziej efektywnym instrumentem wsparcia dla pracodawców jest dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych. 

- Jeśli pracodawca spełnia określone warunki otrzymuje comiesięczne wsparcia na zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Wsparcie pochodzi ze środków PFRON a jego wysokość uzależniona jest od rodzaju, stopnia niepełnosprawności, występowania tzw. schorzeń szczególnych i wymiaru etatu na jaki zatrudniony jest pracownik – informuje Magdalena Słonecka- Kuich, Dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

W przypadku pracodawców zatrudniających powyżej 25 pracowników w przeliczeniu na pełen etat istnieje ustawowy obowiązek osiągania 6-procentowego wskaźnika zatrudnienie osób niepełnosprawnych. Ci którzy nie realizują tego obowiązku zobowiązani są do comiesięcznych wpłat na PFRON  w wysokości 40,65 procent przeciętnego wynagrodzenia za każdy etat, który powinien być obsadzony przez osobę niepełnosprawną. 

W przypadku takich pracodawców zatrudnienie więc każdej osoby niepełnosprawnej powoduje, że więcej środków zostaje w firmie a pracodawca ma niższe koszty prowadzenia działalności. Większość pracodawców działających w branży handlu detalicznego to chyba raczej mali przedsiębiorcy, zatrudniający poniżej 25 etatów więc w ich przypadku to właśnie dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych jest najbardziej efektywnym i zachęcającym motywatorem do tworzenia miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych.

 

13. kwiecień 2024 06:22