25.11.2024 / 15:20
StoryEditor

Blisko 800 franczyzobiorców Żabki to osoby powyżej 55. roku życia. Co przyciąga ich do sieci?

Marek Łopata, franczyzobiorca sklepu Żabka w PoznaniuMateriały prasowe

Grupa Żabka systematycznie otwiera nowe sklepy, a co za tym idzie - poszerza grono swoich franczyzobiorców. Jak się okazuje, aż 8 procent z nich stanowią osoby z grupy wiekowej 55+. Prowadzenie punktu handlowego to dla nich nie tylko sposób na podjęcie aktywności zawodowej, ale i wykorzystanie wcześniej zdobytych umiejętności i doświadczeń. Co przyciąga ich do tego modelu?

Żabka to miejsce, w którym osoby po 55. roku życia mogą efektywnie wykorzystać swoje życiowe i zawodowe doświadczenie. Wieloletnia praktyka zawodowa uczy systematyczności, cierpliwości oraz rozumienia struktury zespołów. Te kompetencje pozwalają współpracującym z siecią nie tylko prowadzić dobrze prosperujący sklep, ale także tworzyć zgrany zespół, co jest niezwykle istotne w branży handlowej.

Franczyzobiorcy z grupy 55+, których w Żabce jest ponad 790 osób, okazują się solidnym i zaangażowanym partnerem, a ich zdolność do dostrzegania zarówno wyzwań, jak i pozytywów działa motywująco na młodszych współpracowników, którym chętnie udzielają cennych wskazówek.

- Żabka jest dla mnie czymś więcej niż tylko pracą – to część mojego życia. Z siecią jestem związany już ponad 22 lata i zauważam, jak wiele się zmieniło, szczególnie w kwestii technologii. Pracowałem wcześniej w firmie logistycznej, ale prowadzenie sklepu Żabka daje mi zupełnie nowe możliwości dalszego rozwoju, kontaktu z ludźmi i współpracy z młodszym pokoleniem. Mając 70 lat, wciąż czerpię z tego dużą satysfakcję i czuję, że jestem częścią dynamicznie rozwijającej się firmy. To dla mnie ogromna motywacja każdego dnia – mówi Marek Łopata, franczyzobiorca sklepu Żabka w Poznaniu.

Dla wielu to nowy rozdział

Według danych GUS z II kwartału 2024 r., w całej grupie wiekowej od 50 do 74 lat było 43,8 procent osób aktywnych zawodowo, natomiast wśród emerytów w tym wieku było ich tylko 9,8 proc. Dzieląc tę grupę wiekową na pobierających i niepobierających emeryturę, znacznie większy odsetek osób aktywnych zawodowo występował w grupie osób niepobierających emerytury i wynosił 80, procent.

Dla wielu osób w wieku 55+ prowadzenie własnego sklepu Żabka to także możliwość rozpoczęcia nowego rozdziału życia po opuszczeniu korporacyjnych struktur. Zmiana środowiska pracy i przejście na bardziej niezależne stanowisko to szansa na pracę bez szefa, a jednocześnie możliwość zarządzania zespołem, co daje im poczucie samodzielności i satysfakcję. Warto dodać, że franczyzobiorcy z doświadczeniem często doceniają aspekt bliskiego kontaktu z klientem, co stanowi dla nich istotne źródło satysfakcji i motywacji.

- Po 25 latach pracy w korporacji, która ciągle była wypełniona stresem oraz dużą presją, poczułam się wypalona i wiedziałam, że to odpowiedni czas na zmiany. Dzięki prowadzeniu sklepu Żabka mogę wykorzystać swoje doświadczenie w zarządzaniu, ale w zupełnie nowych warunkach. Teraz mam więcej satysfakcji z pracy, a kontakt z klientami daje mi wiele pozytywnej energii. W wolnych chwilach spędzam czas z rodziną, jeżdżę na rowerze lub wyjeżdżam w ciche miejsca. W końcu także mam czas na koncerty, które są dla mnie idealnym sposobem na odreagowanie - powiedziała Józefa Dzięcioł, franczyzobiorczyni sklepu Żabka w Warszawie.

Szansa na zbobycie nowych doświadczeń

Z punktu widzenia osób w wieku 55+, współpraca z Żabką to nie tylko komfort korzystania ze sprawdzonego modelu biznesowego, ale także gwarancja wsparcia sieci i prowadzenia stabilnego i sprawdzonego modelu biznesowego. To także możliwość utrzymania aktywności zawodowej oraz szansa na zdobycie nowych doświadczeń, budowanie wartościowych relacji i wykorzystanie wcześniejszych kompetencji w nowym, lecz stabilnym biznesowo otoczeniu.

03. grudzień 2024 21:12