Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało niedawno o planach uruchomienia w Polsce programów pilotażowych związanych ze skróceniem czasu pracy. Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że w pierwszym roku na pilotaż przeznaczone zostanie 10 milionów złotych z Funduszu Pracy.
- Tak, chcemy lepszej pracy. Tak, chcemy mądrzejszej pracy. Tak, chcemy pracy bardziej wydajnej i tak, chcemy skrócenia czasu pracy z zachowaniem poziomu wynagrodzenia. I robimy dzisiaj kolejny krok w tym kierunku - powiedziała podczas kwietniowej konferencji ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Resort ogłosił jednocześnie, że do 30 czerwca 2025 roku ogłosi zasady i warunki naboru do pilotażu krótszego czasu pracy.
Czterodniowy tydzień pracy w Polsce. Rzeczniczka MŚP występuje o wyjaśnienia
Rzeczniczka MŚP zwróciła się do Minister Agnieszki Dziemianowicz-Bąk z wnioskiem o udzielenie wyjaśnień dotyczących wspomnianego pilotażowego programu. Agnieszka Majewska zwróciła przy tym uwagę, iż propozycja skrócenia czasu pracy budzi liczne obawy wśród przedsiębiorców, zwłaszcza z sektora MŚP.
- Relacje pracodawca - pracownik są wrażliwe na jakąkolwiek ingerencję, z tego powodu wszelkie zmiany w zakresie zasad wykonywania pracy muszą być podejmowane z uwzględnieniem całokształtu okoliczności i słusznych interesów wszystkich stron - podkreśliła Agnieszka Majewska.
Agnieszka Majewska chce “gruntownych konsultacji”
Rzeczniczka MŚP zwróciła się z apelem do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o przeprowadzenie gruntownych konsultacji w sprawie. Jednocześnie wystąpiła także o przekazanie informacji o wynikach analiz, na które resort powołał się ogłaszając plany uruchomienia pilotażowego programu.
- W szczególności ważne jest wyjaśnienie, czy przeprowadzone analizy obejmowały swoim zakresem wpływ skrócenia czasu pracy na podmioty prowadzące działalność w różnych sektorach gospodarki (w tym zwłaszcza w przemyśle, transporcie, budownictwie i usługach), jaki jest potencjalny wzrost kosztów zatrudnienia oraz jak takie rozwiązanie może wpłynąć na sytuację mniejszych pracodawców i ich konkurencyjność - zaznacza Majewska.
Rzeczniczka MŚP podkreśla, że okoliczności te są istotne w kontekście różnic występujących między sektorem MŚP a dużymi firmami.
Agnieszka Majewska zapytała także o to, czy przed uruchomieniem programu jego zasady zostaną skonsultowane z organizacjami pracowników i pracodawców. Podkreśliła, że umożliwiłoby to uzyskanie wiarygodnych danych na temat potencjalnego wpływu skrócenia czasu pracy na sytuację pracowników, pracodawców oraz na całość polskiej gospodarki.
Rzeczniczka MŚP postuluje także włączenie do Zespołu ds. skróconego czasu pracy, jaki ma zostać utworzony przez resort, stałego przedstawiciela Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców jako organu powołanego do ochrony praw przedsiębiorców.