28.06.2024 / 08:28
StoryEditor

Franczyzobiorcy dostrzegają korzyści z przynależności do sieci, ale mają też duże oczekiwania wobec operatorów

Franczyzobiorcy oczekują od operatorów przede wszystkim niższych cen zakupu (fot. Shutterstock)Shutterstock
W marcu 2024 r. firma GfK CPS przeprowadziła wywiady z właścicielami sklepów małoformatowych, pytając m.in. o działania podejmowane przez nich dla wzmocnienia pozycji konkurencyjnej swoich biznesów. Respondenci mogli wybrać spośród kilkunastu działań, wskazując te, które uważają za najbardziej strategiczne.

Odpowiedź "dbamy o dobrą obsługę klienta" wybrało 53 proc. badanych – to wzrost o 5 p.proc. W stosunku do marca 2023 r. "Oferujemy produkty wysokiej jakości" wskazało 48 proc. – to wzrost aż o 8 p.proc. Co ciekawe, "mamy długie godziny otwarcia" wskazało 36 proc. i jest to spadek o -6 p.proc. "Sklep jest otwarty w niedziele niehandlowe" wskazało tylko 20 proc. badanych, czyli aż o -7 p.proc. mniej niż przed rokiem

image
FOTO:

Badanie GfK niezbicie potwierdza tezę, że przynależność do sieci franczyzowej przynosi przedsiębiorcom z branży handlowej wymierne korzyści. Dostrzega je przytłaczająca większość respondentów – aż 98 proc. Najwięcej wskazało na bardziej atrakcyjną ofertą produktową – 32 proc. – oraz na korzyści związane z rozpoznawalnością szyldu danej franczyzy, który przyciąga klientów 31 proc. Warto zaznaczyć, że tę korzyść obecnie dostrzega aż o -8 p.proc. mniej respondentów niż przed rokiem.

Inne wymieniane przez badanych korzyści z funkcjonowania we franczyzie to otrzymywanie wyposażenia sklepu oraz materiałów reklamowych i promocyjnych, korzystniejsze warunki dostaw i terminy płatności czy niższe koszty ponoszone w związku z zaopatrzeniem.

Relatywnie niewielu przedsiębiorców wskazało możliwość uczestniczenia w atrakcyjnym programie lojalnościowym – 13 proc. – oraz możliwość skorzystania ze szkoleń organizowanych przez operatora franczyzy czy doradztwa jego specjalistów – 12 proc.

image
FOTO:

Czego detaliści zrzeszeni w systemach franczyzowych oczekują od operatorów? Zdecydowanie najważniejszą kwestią są niższe ceny – taką odpowiedź wybrało 62 proc. respondentów GfK. 36 proc. wskazało na lepsze dopasowanie asortymentu, a 33 proc. życzyłoby sobie wsparcia w odświeżeniu wyglądu lokalu sklepowego.

Warto odnotować, że ponad jedna trzecia franczyzobiorców ma oczekiwania związane ze wsparciem w zakresie budowania lojalności konsumentów. Oczekują usprawnienia aplikacji lojalnościowej lub zbudowania, względnie poprawy i usprawnienia programu lojalnościowego.

image
FOTO:
24. lipiec 2024 21:28