09.01.2024 / 15:36
StoryEditor

Franczyzowy sklep spożywczy w małym mieście. Jakie korzyści oferuje franczyza?

Systematyczne dostawy asortymentu do sklepu to jedna z zalet przyłączenia się do sieci franczyzowej.Shutterstock
Coraz częściej przedsiębiorcy, którzy chcą otworzyć sklep w małym mieście rozważają przyłączenie się do sieci franczyzowej. Czy lepiej posiadać niezależny sklep lokalny czy jednak bardziej się opłaca prowadzić handel w ramach dużej sieci? Oto kilka zalet posiadania sklepu we franczyzie, o jakich przypominamy.

Bardzo ważnym, o ile nie najważniejszym argumentem za tym, aby otworzyć w małym mieście sklep w ramach franczyzy, to rozpoznawalność jaką oferuje dana sieć. Dzięki temu, że przyszły właściciel będzie prowadził swój biznes pod logo znanej marki, może mieć większą pewność, że klienci go odwiedzą. Tak działa siła przyciągania dużych koncernów handlowych. Klienci mają większe zaufanie do sklepu, który już znają albo przynajmniej o którym słyszeli.

Drugim ważnym aspektem, który przemawia za tym, aby działać w małej miejscowości we franczyzie to perspektywa bogatszego asortymentu w sklepie. Lokalne sklepy spożywcze w swojej ofercie posiadają bardziej ograniczony zasób produktów. Przyłączenie do sieci handlowej zwiększa szanse na bardziej urozmaiconą ofertę. Franczyza umożliwia też przyszłemu franczyzobiorcy monitoring konkurencji, dzięki któremu może on na bieżąco reagować na pojawiające się zmiany na rynku i proponować klientom atrakcyjną ofertę.

Trzecią sprawą, którą musi przemyśleć przyszły właściciel sklepu to logistyka czyli system dostaw. W przypadku małych miast nie jest to łatwym przedsięwzięciem. Trzeba się bardzo natrudzić aby zapełnić sklep przynajmniej podstawowym towarem. W wielu przypadkach transport artykułów niektórych marek może okazać się niemożliwy. Działając jednak pod skrzydłami większej sieci sklepów kwestia dostarczenia potrzebnych produktów i zaopatrzenia sklepu w wiele artkułów nie stanowi żadnego problemu. Sieci franczyzowe nie mają problemu z logistyką, dotarciem z transportem do małych miejscowości. Nie wspominając już o czasie dotarcia.

Pamiętajmy też, że franczyzowe sieci handlowe oferują produkty znanych producentów oraz marki własne. Ponadto sklepy, które zdecydują się współpracować w ramach sieci franczyzowej mogą liczyć na pomoc ze strony franczyzodawcy na różnych etapach, na szkolenia czy też wsparcie informatyczne.

Dużym plusem przystąpienia do franczyzy dla sklepu w małej miejscowości są działania marketingowe jakimi dysponuje sieć handlowa. Przyszły właściciel sklepu może liczyć między innymi na materiały promocyjne, gazetki, billboardy, katalogi, ulotki czy też tradycyjne reklamy w radiu, telewizji lokalnej.

 

 

20. czerwiec 2024 13:18