25.01.2024 / 16:37
StoryEditor

Żabka - jeszcze sklep czy już punkt gastronomiczny? Sprawdzamy co się sprzedaje

Hot dogi są najpopularniejszym daniem w sieci Żabka.Materiały prasowe
Jak się okazuje, Żabka to największa sieć punktów gastronomicznych w Polsce. W swej ofercie ma nie tylko hot dogi i panini, ale także pizza wrapy oraz wiele słodkości – od croissantów, przez drożdżówki, donuty i pączki. Ale król sprzedaży jest tutaj jeden.

Żabka kojarzy się większości z osiedlowym sklepem, w głównej mierze spożywczym. Ale to już przeszłość, bo poza bogatą ofertą tego typu produktów czy też produktów przemysłowych, sieć postawiła mocno na różnego rodzaju usługi, ale też gastronomię.

Od dawno można tutaj wypić kawę czy też zjeść ciepły posiłek. Sieć posiada ponad 10 tysięcy sklepów prowadzonych na zasadach franczyzy. Prostsze dania zjemy w każdym ze sklepów, natomiast w ponad 3000 wybranych sklepach dostępne są również przekąski z oferty "prosto z pieca": zapiekanki, frytki, churrosy, nuggetsy, chicken popsy oraz stripsy z kurczaka, a także produkty w zestawach: chrupbox nuggetsy z frytkami, chrupbox chicken popsy z frytkami oraz chrupbox stripsy z frytkami. 

Jednak to nie te dania, które do niedawna kojarzyliśmy głównie z restauracjami typu fast food, są liderem sprzedaży w Żabce. Są nim hot dogi, których w 2023 roku sprzedano ponad 80 milionów, w tym ponad 1 mln w wariantach limitowanych, czyli kolorowych, pojawiających się z różnych okazji.

Hot dogi można kupić we wszystkich sklepach stacjonarnych Żabka, są one także w ofercie placówek sezonowych oraz w mobilnych Żabkach – podczas koncertów i wydarzeń kulturalnych. W dwóch sklepach (w Warszawie i Poznaniu) tę przekąskę przygotowuje też robot Robbie. Klienci Żabki mogą spróbować kilkunastu różnych kombinacji smakowych hot doga, wedle uznania dobierając rodzaj kiełbaski oraz sosu, a w przypadku większego głodu decydując się na hot doga w wersji XXL. 

– Hot dog to z pewnością ulubiona ciepła przekąska klientów sieci Żabka, jesteśmy w tej kategorii niezaprzeczalnym liderem na rynku. Cieszy nas również rosnące zainteresowanie klientów innymi produktami z naszej sukcesywnie poszerzanej oferty gastronomicznej w ramach "prosto z pieca".   – potwierdza Jerzy Roguski, dyrektor ds. komercyjnych i rozwoju handlu w Żabka Polska.

Kolejne miejsce na podium, z ponad 14 mln sprzedanych sztuk, zajęło panini, a trzecie – wspomniane przekąski z oferty "prosto z pieca", których kupiono ponad 6 mln sztuk. Wśród nich największą popularnością cieszyły się chrupboxy, czyli produkty w zestawach. - Naszą misją jest demokratyzowanie produktów gastronomicznych, czyli zapewnienie ich dostępności dosłownie każdemu - dodaje dyrektor Roguski.

Te liczby i skala na jakiej operuje Żabka w kontekście gastronomii wskazują też na zmieniający się trend i charakter pracy - zarówno franczyzobiorców, jak i w konsekwencji ich pracowników. Już nie zajmują się li tylko sprzedażą towarów i usług, ale przyrządzają szereg dań i posiłków. Stawia to przed nimi szczególne wymagania, nie tylko sanitarne, ale również co do poprawnego przyrządzania poszczególnych produktów. A rozpoczęty rok według zapowiedzi Żabki ma być kolejnym dużym krokiem w gastronomię - przez co sklepy tej sieci mogą stać się większą konkurencją dla tradycyjnych sieci.

11. kwiecień 2024 14:59