16.01.2024 / 12:00
StoryEditor

Żabka kusi franczyzobiorców. Jaka to kwota obecnie?

Sklep Żabka w Nowym Dworze Maz.Tomasz Kolmasiak
Sieci franczyzowe stosują różnego rodzaju zachęty, aby przekonać nieprzekonanych do przystąpienia do ich sieci. Czasem jest to bogate wsparcie marketingowe, wynegocjowane – korzystne ceny u producentów i dostawców, szeroki wachlarz produktów marki własnej, niskie opłaty licencyjne, a czasem przychód miesięczny.

17 tysięcy złotych przychodu

Jeszcze w 2021 roku Żabka oferowała 17 tysięcy złotych przychodu gwarantowanego miesięcznie przez pierwsze dwanaście miesięcy oraz możliwość uzyskania do 12 tysięcy złotych dodatkowego wsparcia finansowego na rozwój biznesu. Miało to z jednej strony stanowić zabezpieczenie dla początkującego franczyzobiorcy. Z drugiej strony miało mu pozwolić skupić się na rozwoju biznesu, szczególnie na pierwszym etapie funkcjonowania sklepu i zapewnienia dostępności produktów. Bo nie jest tajemnicą, że każdy początkujący przedsiębiorca w pierwszym okresie swojej działalności często boryka się z różnymi problemami i czasem zdarza się mu popełniać biznesowe pomyłki.

20 tysięcy złotych przychodu

W lipcu 2022 roku sieć kusiła 20 tysiącami złotych miesięcznego przychodu. W ówczesnym przekazie marketingowym Żabka precyzowała, iż ponad 76 procent franczyzobiorców osiągnęło 20 tys. zł lub więcej przychodu miesięcznie w okresie od stycznia do marca 2022 roku. Wynika z tego jednak, że 24 procent przedsiębiorców współpracujących z siecią, osiągnęło mniejsze przychody.

25 tysięcy złotych przychodu

W kolejnym okresie czasu przychód wzrósł do 22 tysięcy złotych, a obecnie wynosi on już 25 tysięcy złotych. Firma podkreśla, iż ponad 81 procent franczyzobiorców osiągnęło 25 tysięcy zł lub więcej przychodu w 2023 r. Przychód uwarunkowany jest od osiągniętego przez franczyzobiorcę obrotu ze sprzedaży towarów handlowych (marży) oraz ilości lub wartości zawartych umów na świadczenie usług okołohandlowych (prowizji), a także naliczonych rabatów, subwencji czy refundacji. 

Czyli osoba prowadząca sklep musi spełnić szereg warunków, aby taki przychód uzyskać. Ze statystyki podawanych przez Żabkę wynika, że procent franczyzobiorców spełniających te warunki i osiągających minimalny przychód systematycznie rośnie. Wynika to zapewne z większej świadomości, wiedzy i usprawnieniu procesów handlowych oraz okołohandlowych przez sieć. Można się pokusić o spekulację graniczącą z pewnością, iż kwota będzie wzrastała wraz ze wzrostem kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Wiecęj informacji o sieci znajdziesz w naszym katalogu franczyzowym.

19. maj 2024 08:25