05.11.2024 / 14:55
StoryEditor

Łukasz Dojka, Xtreme Fitness Gyms: musimy rozwijać nasz model franczyzowy. Fitness to branża przyszłości

Założyciel Xtreme Fitness GymsMateriały prasowe

Xtreme Fitness Gyms w grudniu tego roku otworzy setny klub należący do sieci, a do 2027 r. na mapie naszego kraju ma być ich blisko 230. - Statystyki pokazują, że mamy w kraju około 3 tys. klubów fitness. Przy 16-procentowej penetracji rynku, będziemy musieli podwoić tę liczbę. A to oznacza, że potrzebujemy infrastruktury i nowych lokalizacji. Musimy więc rozwijać nasz model franczyzowy - mówi Łukasz Dojka, założyciel Xtreme Fitness Gyms.

Xtreme Fitness Gyms rozwija swoją działalność na rodzimym rynku franczyzowym. Sieć liczy już łącznie ponad 80 klubów fitness i nic nie wskazuje na to, by zdjęła nogę z gazu.

- Jesteśmy na etapie najbardziej dynamicznego rozwoju w historii naszej sieci. Na 2024 rok zaplanowaliśmy 40 otwarć, w tym inaugurację 100-ego punktu, która będzie miała miejsce w grudniu. W przyszłym roku powstanie z kolei 50 obiektów. Nasz główny cel to 227 rentownych klubów fitness do 2027 roku. Sądzę jednak, że zrealizujemy go dużo szybciej - przekazał podczas "Targów Franczyza 2024" Łukasz Dojka, założyciel firmy.

Przedsiębiorca dodał, że nowe siłownie należące do sieci otwierają się średnio co cztery dni.

Łukasz Dojka: widzę w Polsce przestrzeń nawet dla 1000 naszych klubów

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez EuropeActive, branża fitness cieszy się coraz większą popularnością wśród Europejczyków. Analizy ekspertów wskazują, że do końca 2022 roku kluby fitness na Starym Kontynencie liczyły 63 mln użytkowników. Do końca dekady ma ona wzrosnąć do 100.

- Te dane pokazują, że branża fitness to branża przyszłości. Coraz więcej ludzi ćwiczy i dba o swoje zdrowie. Może w Polsce nie jest to jeszcze aż tak widoczne. Jesteśmy trochę w tyle jeśli chodzi o penetrację rynku. Utrzymuje się ona bowiem na poziomie 8-9 procent, podczas gdy kraje takie jak Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania, Niemcy, Francja mogą pochwalić się kilkunastoprocentowym wynikiem. Mamy więc co robić, mamy kogo gonić - podkreślał Łukasz Dojka.

Założyciel Xtreme Fitness Gyms poinformował, że poziom wspomnianej penetracji rynku może wzrosnąć w Polsce do 16 procent.

- Statystyki pokazują, że mamy w kraju około 3 tys. klubów fitness. Przy 16-procentowej penetracji, będziemy musieli podwoić tę liczbę. A to oznacza, że potrzebujemy infrastruktury i nowych lokalizacji. Musimy więc rozwijać nasz model franczyzowy i przyczynić się do tego, aby ludzie zmieniali swoje nawyki i dbali o swoje zdrowie - powiedział przedsiębiorca.

Łukasz Dojka przekazał także, że docelowo widzi w Polsce miejsce nawet dla tysiąca klubów fitness pod szyldem Xtreme Fitness Gyms.

- 227 klubów fitness to kolejny etap strategii. To cel realny i osiągalny, nie za bardzo odległy. Myślimy już natomiast o 500 obiektach. Osobiście widzę w Polsce przestrzeń dla większej liczby, od 600 do 1000 - skwitował Dojka.

Branża przyszłości

O tym, że branża fitness ma przed sobą świetlaną przyszłość, mówił także Arkadiusz Słodkowski z Polskiej Organizacji Franczyzodawców. W rozmowie z naszym portalem ekspert wskazał ją jako głównego faworyta do poszerzenia swojej działalności na rynku franczyzowym w 2025 roku.

- Wszystkie franczyzy związane z ochroną zdrowia, zdrowym stylem życia, młodym wyglądem powinny rosnąć. Fitness kluby, salony kosmetyczne - to moje typy. Mamy coraz więcej pieniędzy, starzejemy się jako społeczeństwo, więc będziemy coraz bardziej walczyć o młodość. W dodatku statystyki z krajów zachodnich wskazują, że grupa np. ćwiczących aktywnie w fitness klubach będzie w Polsce rosnąć - wyjaśnił Arkadiusz Słodkowski.

03. grudzień 2024 21:00