10.07.2025 / 15:29
StoryEditor

Od lipca kasa fiskalna obowiązkowa dla tych firm. Kto jest na liście?

Kasa fiskalna obowiązkowa od lipca dla kolejny grupy firm (fot. Canva)Canva

1 lipca 2025 w życie weszły przepisy, które nakazują kolejnej grupie przedsiębiorców korzystanie z kasy fiskalnej w punktach sprzedaży. Kogo obejmują nowe rozporządzenia? Jakie obowiązki należy wypełnić?

 

Obowiązek korzystania z kas fiskalnych dla kolejnej grupy przedsiębiorców, który wszedł w życie 1 lipca 2025, reguluje rozporządzenia Ministerstwa Finansów, uchwalone pod koniec ubiegłego roku. Chodzi o Rozporządzenie Ministra Finansów z 17 grudnia 2024 r. (Dz.U. 2024 poz. 1902) w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Kto musi mieć kasę fiskalną od 1 lipca 2025?

Obowiązek posiadania w punkcie handlowym kasy fiskalnej od 1 lipca 2025 obejmuje przedsiębiorców, którzy sprzedają:

  • wyroby klasyfikowane do CN 2404 i 8543 40, czyli m.in. papierosy elektroniczne i produkty zawierające tytoń, tytoń odtworzony, nikotynę lub namiastki tytoniu albo nikotyny, przeznaczone do wdychania bez spalania, a także wyroby z konopi (rodzaj: Cannabis) klasyfikowane do CN 1211, przeznaczone do palenia lub do wdychania bez spalania,
  • wyroby zawierające w swoim składzie alkohol etylowy o objętościowej mocy powyżej 50 proc. objętości, nieprzeznaczone do spożycia przez ludzi, w tym rozpuszczalniki, płyny odkażające, rozcieńczalniki farb, płyny do odmrażania,
  • węgiel, brykiet i podobne paliwa stałe wytwarzane z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu, przeznaczone do celów opałowych.

Przedsiębiorcy, którzy zaliczają się do tej grupy, odtąd nie podlegają zwolnieniu z obowiązku prowadzenia ewidencji, niezależnie od sposobu dostawy towarów i zapłaty za nie. Muszą oni ewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej niezależnie od wielkości obrotu.

Zwolnienie z obowiązku posiadania kasy fiskalnej: kto może skorzystać?

W rozporządzeniu Ministra Finansów ujęto również szereg zwolnień od konieczności posiadania kasy fiskalnej i rejestrowania transakcji. Obowiązują one do 31 grudnia 2027 roku i obejmują:

  • całość sprzedaży, jeśli obrót ze sprzedaży osobom fizycznym, które nie prowadzą działalności gospodarczej, lub rolnikom ryczałtowym nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym 20 tys. zł;
  • podatników rozpoczynających działalność po 31 grudnia 2024 roku, którzy przewidują, że udział procentowy sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania (na przykład sprzedaży towarów lub usług zwolnionych) w całkowitej sprzedaży przekroczy 80% w okresie pierwszych sześciu miesięcy działalności (lub w przypadku krótszego okresu działalności w danym roku podatkowym, jeśli jest to mniej niż sześć miesięcy);
  • wybrane kategorie sprzedaży i usług.

Kolejne zmiany w sprawie kas od 1 lipca 2025

1 lipca 2025 w życie weszły również dwa kolejne rozporządzenia Ministra Finansów:

  • rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 czerwca 2025 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. 2025 poz. 845);
  • rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 czerwca 2025 r. w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania (Dz.U. 2025 poz. 861).

Zgodnie z tymi rozporządzeniami, e-paragony są obecnie traktowane na równi z tradycyjnymi. Warunkiem skorzystania z rozwiązania elektronicznego jest uzyskanie zgody nabywcy oraz ustalenie sposobu przekazania poświadczenia sprzedaży. E-paragon mogą wystawić nowoczesne kasy rejestrujące (kasy online) oraz kasy wirtualne, mające postać oprogramowania.

Warto również wiedzieć, że od 1 lipca faktury wystawione z poziomu kasy fiskalnej nie mogą już być traktowane jako pełnoprawny dokument sprzedaży, gdyż nie spełniają one wymogów e-faktury.

Nowe rozporządzenia zobowiązują przedsiębiorców do stosowania kas fiskalnych zgodnie z aktualnymi wytycznymi, przestrzegania obowiązków ewidencji, organizacji i dokumentacji pod groźbą odpowiedzialności karno-skarbowej.

image

Kontrola podatkowa. Co warto wiedzieć i jak się na nią przygotować?

10. lipiec 2025 15:30