13.06.2024 / 08:30
StoryEditor

Czy sieć Żabka trafi do Top 10 największych franczyz świata?

Shutterstock
W rankingu największych pod względem liczby lokalizacji sieci franczyzowych świata, sporządzonym przez zespół badawczy portalu branżowego Vetted Biz, sieć nr 10. liczyła na koniec 2023 r. 10,7 tys. placówek. Czy Żabka znajdzie się w tym gronie na koniec 2024 r.?

W globalnym świecie franczyzy rządzą giganci. Najliczebniejsza sieć 7-Eleven ma aż ponad 78 tys. lokalizacji. Pozycję 10. w rankingu portalu Vetted Biz zajmuje sieć Bloch H&R z liczbą 10,7 tys. placówek. Według najnowszych dostępnych danych sieć Żabka liczy już ponad 10,3 tys. sklepów i szybko powiększa stan posiadania. Można iść o zakład, że na koniec 2024 r. największa polska sieć convenience znajdzie się w globalnej czołówce 10 największych franczyz świata.

Kim są najwięksi operatorzy franczyzy na świecie w 2023 r.? Przedstawiamy ranking Vetted Biz Franchise Research Team, opracowany na podstawie prestiżowych rankingów Franchise Times Top 500

1. 7-Eleven

Liczba lokalizacji: 78 400

7-Eleven to renomowana międzynarodowa sieć sklepów wielobranżowych, która stała się synonimem wygody i dostępności. Założona w 1927 roku w Dallas w Teksasie przez Joe C. Thompsona Jr., na przestrzeni lat firma gwałtownie się rozwinęła i obecnie działa w ponad 20 krajach i posiada ponad 70 000 sklepów na całym świecie. Dzięki temu zajęła pierwsze miejsce na liście największych franczyz na świecie.

2. McDonald’s

Liczba lokalizacji: 40 000

McDonald’s to uznana na całym świecie sieć restauracji typu fast food, która stała się integralną częścią szybkiego, nowoczesnego stylu życia. Została założona w 1940 roku przez Richarda i Maurice‘a McDonaldów jako mała restauracja z grillem w San Bernardino w Kalifornii. Od tego czasu McDonald’s stał się jedną z największych i odnoszących największe sukcesy sieci fast foodów na świecie.

3. Subway

Liczba lokalizacji: 37 100

Subway to renomowana sieć restauracji typu fast food, która stała się światowym fenomenem, znana z pysznych i konfigurowalnych kanapek. Założona w 1965 roku przez Freda DeLuca i Petera Bucka, Subway zaczynała jako mały sklep z kanapkami na łodziach podwodnych w Bridgeport w stanie Connecticut, oferujący świeże i zdrowe alternatywy dla tradycyjnych fast foodów.

4. KFC

Liczba lokalizacji: 26 900

Kentucky Fried Chicken, powszechnie znana jako KFC, to uznana na całym świecie sieć restauracji typu fast food, która specjalizuje się w smażonym kurczaku. Założona przez pułkownika Harlanda Sandersa w 1952 roku, KFC stała się powszechnie znaną marką i ikoną branży fast-food.

5. Burger King

Liczba lokalizacji: 19 200

Burger King, często w skrócie BK, to globalna sieć fast foodów, która stała się synonimem grillowanych na ogniu burgerów i kultowego hasła "Miej to po swojemu". Założony w 1954 roku przez Jamesa McLamore‘a i Davida Edgertona Burger King stał się jedną z największych sieci fast foodów z hamburgerami na świecie.

6. Domino‘s

Liczba lokalizacji: 18 800

Domino’s to światowy lider w branży dostaw pizzy, znany ze swojego zaangażowania w jakość, innowacyjność i wyjątkową obsługę klienta. Założona w 1960 roku przez Toma Monaghana i jego brata Jamesa firma Domino’s zaczynała jako mała pizzeria w Ypsilanti w stanie Michigan, a jej misją było dostarczanie klientom gorącej, pysznej pizzy pod drzwi w rekordowym czasie.

7. Pizza Hut

Liczba lokalizacji: 18 400

Pizza Hut to globalna sieć pizzerii, która stała się powszechnie znana jako synonim pysznej, apetycznej pizzy. Założona w 1958 roku przez braci Dana i Franka Carneyów w Wichita w stanie Kansas, Pizza Hut stała się jedną z największych i najbardziej rozpoznawalnych marek pizzy na świecie.

8. Dunkin‘

Liczba lokalizacji: 13 000

Dunkin’, wcześniej znany jako Dunkin’ Donuts, to renomowana amerykańska międzynarodowa firma produkująca kawę i pączki. Założona w 1950 roku przez Williama Rosenberga w Quincy w stanie Massachusetts marka Dunkin’ stała się kultową marką, która od ponad siedmiu dekad służy milionom klientów na całym świecie.

9. Circle K

Liczba lokalizacji: 11 200

Circle K to globalna sieć sklepów wielobranżowych, która stała się powszechnie znana w wielu krajach na całym świecie. Założona w 1951 roku w El Paso w Teksasie firma Circle K stała się jednym z największych operatorów sklepów ogólnospożywczych, posiadającym tysiące lokalizacji w Ameryce Północnej, Europie i Azji.

10. H&R Bloch

Liczba lokalizacji: 10 700

H&R Bloch to renomowana amerykańska firma zajmująca się przygotowaniem podatków, która obsługuje osoby fizyczne i firmy od ponad sześciu dekad. Założona w 1955 roku przez braci Henry‘ego W. Blocha i Richarda Bloch, firma stała się zaufaną marką w branży podatkowej, z silną obecnością w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii.

24. lipiec 2024 20:36