25.07.2023 / 12:33
StoryEditor

Wysoka rotacja pracowników handlu detalicznego. Ilu kasjerów rozgląda się za nowym miejscem pracy?

Wielu kasjerów myśli nad zmianą pracy.
Z danych firmy Randstad wynika, że pracownicy handlu detalicznego i hurtowego są grupą, która najczęściej zmienia pracę biorąc pod uwagę dziesięć najważniejszych kategorii na rynku pracy w Polsce. Co ważne, sami kasjerzy nie należą do czołówki.

W ciągu ostatniego półrocza 28 proc. pracowników handlu detalicznego i hurtu zmieniło miejsce pracy, a 16 proc. zmieniło stanowisko wewnątrz struktur obecnego miejsca pracy. Co jednak bardzo istotne, tylko 18 proc. kasjerów i sprzedawców znalazło nowe miejsce pracy w ciągu ostatniego półrocza. Najwyżej byli inżynierowie (37 proc.), robotnicy niewykwalifikowani (25 proc.) i specjaliści (22 proc.)

Nie jest niczym dziwnym, że przyczyną ogólnej rotacji było przede wszystkim wyższe wynagrodzenie u nowego pracodawcy (47 proc.). Na dalszych miejscach znalazła chęć rozwoju zawodowego (36 proc.) i niezadowolenie z poprzedniego pracodawcy (35 proc.).

Ten ostatni czynnik motywujący zmianę pracodawcy może być szczególnie istotny w handlu detalicznym i hurtowym, zwłaszcza w przypadku kasjerów i sprzedawców. Tylko 67 proc. z nich jest zadowolona z wykonywanej pracy. Niżej naleźli się tylko pracownicy niewykwalifikowani.

Z kolei aż 10 proc. pracowników handlu jest niezadowolona ze swojej aktualnej pracy. Wyżej są tylko ci, kwalifikowani do kategorii „inny poziom stanowisk”.

Ogólnie – biorąc pod uwagę wszystkich pracowników handlu – zadowolonych ze swojej pracy jest tylko 70 proc. osób (niżej jest tylko przemysł), a niezadowolonych aż 10 proc. z nich. To najwyższy wynik spośród wszystkich klasyfikowanych branż. Liderem jest branża finansów i ubezpieczeń, gdzie zadowolonych jest 83 proc., a poziom niezadowolonych jest niższy niż 1 proc.

Handel detaliczny i hurtowy jest też tą branżą, której pracownicy chcą najczęściej zmienić pracę w najbliższym czasie. 15 proc. aktywnie szuka pracę, a 50 proc. rozgląda się za ofertami. Patrząc na konkretne stanowiska, aż 14 proc. kasjerów aktywnie szuka pracy, co daje drugi wynik w zestawieniu. Z kolei 49 proc. rozgląda się za ofertami. Boją się się też utraty pracy, wskazuje na to tylko 11 proc. z nich. Dla całęgo handlu ten wskaźnik 12 proc.

21. czerwiec 2024 06:21