30.01.2024 / 14:28
StoryEditor

Przychód miesięczny w Żabce. Czy ta kwota starczy na spięcie Twojego biznesu?

Na przychody oraz dochody związane z prowadzeniem sklepu Żabka wpływa wiele czynników (fot. Notabenestudio)
25 tysięcy złotych miesięcznego przychodu dla franczyzobiorców prowadzących sklep sieci Żabka. Brzmi zachęcająco, jednak czy kwota jest wystarczająca do pokrycia wszystkich zobowiązań wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej?

Niedawno pisaliśmy o tym jak na przestrzeni czasu zmieniały się kwoty, którymi Żabka Polska reklamuje się, aby zachęcić nowe osoby do przystąpienia do swojej sieci franczyzowej. W 2021 roku Żabka kusiła 17 tysiącami złotych przychodu gwarantowanego miesięcznie przez pierwszy rok oraz możliwością uzyskania do 12 tysięcy złotych dodatkowego wsparcia finansowego na rozwój biznesu. Kwota ta wzrosła do 20 tysięcy złotych w lipcu 2022 roku, a następnie do 22 tysięcy złotych.

Jakie są warunki, żeby dostać 25 tysięcy złotych?

W chwili obecnej przychód, jaki może osiągnąć miesięcznie franczyzobiorca wynosi już 25 tysięcy złotych. Operator zaznacza, że ponad 81 procent franczyzobiorców osiągnęło 25 tysięcy zł lub więcej przychodu w 2023 r. Przychód uwarunkowany jest od osiągniętego przez franczyzobiorcę obrotu ze sprzedaży towarów handlowych (marży) oraz ilości lub wartości zawartych umów na świadczenie usług okołohandlowych (prowizji), a także naliczonych rabatów, subwencji czy refundacji. Reasumując – żeby taki przychód uzyskać osoba prowadząca sklep musi spełnić szereg warunków narzuconych w umowie franczyzowej i procedurach.

25 tysięcy złotych miesięcznie

Ale załóżmy, iż taki przychód franczyzobiorca osiągnie i na jego konto wpłynie plus minus 25 tysięcy złotych. Czy taka kwota wystarczy na wszystkie opłaty i podatki? Pod naszym poprzednim tekstem zamieszczonym na forum skupiających franczyzobiorców Żabki pojawiło się sporo komentarzy, które pokazują realne koszty. 

Jakie są koszty pracownicze?

Zacznijmy od kwestii pracowników. Jeśli franczyzobiorca nie chce lub nie może zaangażować do pomocy członków rodziny, musi zatrudnić 2-3 pracowników (w zależności od wielkości sklepu, lokalizacji, przepływu klientów). A tutaj koszty są różne: - Koszty są oczywiście też różne, więc trudno określić dochód. Ogólnie jak ktoś chciałby zatrudniać wszystkich pracowników na umowę o pracę, to nie da rady, trzeba kombinować. Modele są różne, studenci na zlecenie, uczniowie na praktykach, franczyzobiorcy stojący po 12 godzin dziennie. Tak jak nie ma takich samych sklepów, tak nie można określić przychodów, kosztów i dochodu – uważa jeden z komentatorów.

Są dwie rzeczy pewne w tym życiu. Jedna to podatki

Kolejna sprawa to podatki. Przychód to nie dochód. Kwota ta dopiero będzie musiała podlegać opodatkowaniu i w zależności od tego, w jaki sposób księgowość prowadzi przedsiębiorca, taką należność będzie należało odprowadzić do urzędu skarbowego. Podatek dochodowy można zniwelować kosztami po stronie firmy (leasing samochodu, zakup komputera, telefonu itp.). Do kosztów prowadzenia działalności trzeba doliczyć obsługę księgową. I lepiej tutaj nie oszczędzać, a mieć osobę, która dobrze zna się na meandrach podatkowych, możliwościach odliczeń i zmianach prawnych. Obsługa księgowa zaczyna się od kosztu kilkuset złotych miesięcznie.

- Ogólnie kwestie podatkowe to trudne sprawy. Nie da się ujednolicić wszystkiego. To czasem czarna magia. Ale od tego są doradcy podatkowi, to są tacy nowocześni „szamani”. A ujednolicić podatki może tylko rząd w drodze odpowiednich ustaw – uważa inna komentująca.

Ile wynoszą składki ZUS w 2024 roku?

Tym co często spędza przedsiębiorcom sen z powiek są składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ci co prowadzą jednosoobową działalność gospodarcza, z początkiem każdego roku mierzą się ze wzrostem składek. Przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności gospodarczej odprowadzany jest tzw. mały ZUS (402,56 zł miesięcznie). Potem wchodzi jednak obowiązek płacenia wyższych składek. Od stycznia to już 1600 zł.  Trzeba jednak pamiętać, iż składka na ubezpieczenie zdrowotne zależna jest od wysokości przychodu i dochodu oraz od formy opodatkowania. Tym samym może stanowić pokaźną pozycję w budżecie przedsiębiorcy po stronie kosztów. Do tego dochodzą składki ZUS za pracowników zależne jak już wspomniano wcześniej np.: od rodzaju umowy, statusu pracownika (student, osoba niepełnosprawna). Przykładowo zatrudniając pracownika za najniższą krajową, która od stycznia 2024 r. wynosi 4242 zł brutto, kiedy doliczymy składki ZUS, łączny koszt wyniesie już 5 174,38 zł. Trzeba też mieć na uwadze, iż od 1 lipca pensja minimalna wzrasta i będzie wynosić 4300 zł brutto.

Przychód, a dochód

Do tego dochodzi szereg innych, drobniejszych kosztów związanych z funkcjonowaniem sklepu. Franczyzobiorca musi zadbać o środki czystości czy też podpisać umowę na wywóz nieczystości. Ciężko wyliczyć zatem finalnie, czy hipotetyczna kwota 25 tysięcy złotych starczy na pokrycie wszystkich kosztów i pozwoli franczyzobiorcy na godną egzystencję: - Aby mieć poprawne spojrzenie należy wziąć medianę z najlepiej i najgorzej prosperujących sklepów. Wtedy mamy złoty środek. A spora część ludzi nie odróżnia dochodu od przychodu i nie poradziłoby sobie z własnym osiedlowym spożywczakiem – uważa kolejny z komentujących. Stąd istotna jest tutaj wciąż edukacja i informowanie kandydatów na franczyzobiorców, że przychód, który wpłynie na konto, nie jest jeszcze dochodem.

23. czerwiec 2024 09:13