25.03.2024 / 12:36
StoryEditor

Czy Dino we wschodniej Polsce zagrozi franczyzobiorcom prowadzącym sklepy Chorten, Delikatesy Centrum, Stokrotka i Nasz Sklep?

Dino często otwiera sklepy w niewielkich miejscowościach. Tutaj placówka w m. Wielgomłyny w woj. łódzkim.Tomasz Kolmasiak
Czy rozwój sieci na ścianie wschodniej zmieni tamtejszy handel? Na ścianę wschodnią wkracza sieć supermarketów Dino, która chce tam wzmocnić swoją pozycję. Czy zagrozi dotychczasowym, ważnym graczom na tym rynku?

We wschodniej Polsce silną pozycję mają teraz tacy gracze detaliczni jak: Chorten, Delikatesy Centrum, Stokrotka, a także sieci franczyzowe rozwijane przez Grupę Specjał. Obecnie są to już sieci ogólnopolskie, ale rodowód niektóre z nich mają we wschodniej Polsce. I to głównie detaliści prowadzący sklepy pod tymi szyldami powinni uważnie przyglądać się poczynaniom spółki Dino.

Dino planuje rozwój na wschodzie

A spółka z Krotoszyna nie zasypuje gruszek w popiele. W planach ma przesuwanie się i zagęszczanie liczby swoich sklepów na wschód od Wisły, co może wpłynąć na zmianę układu sił w polskim handlu. Zaplanowano też otwarcie kolejnych centrów dystrybucji: w Białej Piskiej w województwie warmińsko-mazurskim, Janowie Lubelskim na Lubelszczyźnie i Morawicy w woj. świętokrzyskim.

Czy franczyzobiorcy dostaną po kieszeni?

Otwarcie nowych marketów Dino na Lubelszczyźnie może zagrozić Stokrotce (mowa głównie o jej formacie "market”, czyli sklepy do 400 mkw. i "supermarket" o powierzchni od 400 do 800 mkw.) Może też groźna dla Delikatesów Centrum, które posiadają silną sieć w rejonie Rzeszowa. W woj. lubelskim silna jest za to marka Lewiatan, należąca podobnie jak Delikatesy Centrum do Grupy Eurocash. Oprócz samych operatorów szyldów, rykoszetem mogą dostać lokalni przedsiębiorcy, którzy prowadzą swoje sklepy w systemie franczyzowym.

Czy małe sieci czeka akwizycja przez Dino?

Być może Dino nie będzie rozwijać się tylko organicznie, ale kupi inną sieć handlową. W minionym roku zarząd Dino Polska poinformował, że "w wyjątkowych przypadkach spółka może rozważać akwizycje mniejszych podmiotów gospodarczych, o komplementarnym do Dino Polska zakresie działalności. Powodem tych akwizycji, o niewielkiej skali, mogłoby być w szczególności przyspieszenie rozwoju Grupy Dino.

Szersza analiza tego tematu znajduje się w osobnym materiale na portalu wiadomoscihandlowe.pl

21. czerwiec 2024 06:26