28.11.2023 / 11:00
StoryEditor

Żabka chce zredukować emisje o jedną czwartą do 2026 r. Ma kontrakt na energię odnawialną

Na zdj. pierwsza w Polsce Żabka Eko Smartfot. mat. prasowe, Żabka Polska
Żabka Polska kupuje energię odnawialną od Grupy Quair. Do 2026 roku chce zmniejszyć emisję o 25 proc. Gwarantem całości transakcji jest Allianz Trade.

Transakcja odbywa się w ramach wirtualnego kontraktu na zakup energii PPA (Power Purchase Agreement – umowa zakupu odnawialnej energii elektrycznej bezpośrednio od producenta energii, w której odbiorcą może być osoba fizyczna lub prawna) od Grupy Quair

Wystawione przez Allianz Trade gwarancje mają na celu zabezpieczenie finansowego rozliczenia sprzedaży energii odnawialnej, pochodzącej z parku wiatrowego oraz wielkoskalowej farmy fotowoltaicznej.

– Energia zawsze była kluczowym czynnikiem dla biznesu, a w obecnym kontekście jest to jeszcze bardziej aktualne stwierdzenie. Gwarantując umowy jej rozliczenia w formie PPA, Allianz Trade wspiera stabilne i bezpieczne dostawy energii dla firm – mówi Andrzej Puta, dyrektor Biura Gwarancji Ubezpieczeniowych w Allianz Trade Polska.

Z kolei Paweł Próchniewicz, dyrektor ds. Skarbu w Grupie Żabka podkreśla, że gwarantowany przez Allianz Trade kontrakt PPA na odbiór energii odnawialnej wzmacnia realizację przyjętego procesu dekarbonizacji, będącego elementem Strategii Odpowiedzialności ESG.

– Filar Zielona Planeta przewiduje redukcję o 25 proc. emisji w zakresie 1 i 2 do końca 2026 roku oraz obniżenie intensywności emisji sklepów o 70 proc., włączając w to wykorzystanie zielonej energii w sieci franczyzowej – mówi Próchniewicz.

Grupa Żabka zarządza siecią ponad 10 tys. sklepów convenience prowadzonych przez ponad 8,6 tys. franczyzobiorców, w których codzienne zakupy robi blisko 3 mln klientów. Firma należy do zarejestrowanej w Luksemburgu spółki private equity CVC Capital Partners.

Grua Qair jest niezależnym producentem energii odnawialnej. Opracowuje, finansuje, buduje oraz obsługuje projekty związane z produkcją i magazynowaniem energii słonecznej, lądowej i morskiej energii wiatrowej, energii wodnej, przetwarzania odpadów na energię oraz ekologicznego wodoru. Grupa posiada ponad 1 GW mocy w eksploatacji  w budowie. Rozwija portfolio o mocy 30 GW w 20 krajach zlokalizowanych w Europie, Ameryce Łacińskiej i Afryce.

21. czerwiec 2024 06:31