23.09.2024 / 10:55
StoryEditor

We franczyzie spożywczej nie ma miejsca dla szczurów!

Jak zwalczać szczury w sklepie? (Shutterstock)Shutterstock

Nawet niewielki sklep spożywczy ma na półkach mnóstwo produktów atrakcyjnych dla gryzoni. Miejskie szczury to plaga – niszczą żywność, rozsiewają choroby i jeśli ślady ich obecności dostrzegą klienci, mogą zrujnować reputację nawet najlepiej prowadzonej placówki. Jak się przed nimi zabezpieczyć, podpowiada Maciej Wargocki, ekspert pest control.

Szczury w sklepie mogą powodować straty materialne – ubytki towaru, konieczność zamknięcia sklepu i przeprowadzenia deratyzacji – uderzają także w wizerunek sklepu i odstraszają klientów. Powodują także poważne zagrożenie zdrowotne. Jak wyjaśnia Maciej Wargocki, ekspert ds. zwalczania szkodników w firmie Rentokil Initial Polska, te małe, inteligentne gryzonie są nosicielami wielu chorób, takich jak leptospiroza, salmonelloza czy hantawirus, które mogą być przenoszone zarówno na ludzi, jak i na zwierzęta domowe.

Szczury to plaga wielkich miast

– Co więcej, miejsca, które są niewłaściwe zabezpieczone, jak otwarte miejskie śmietniki, zaniedbane magazyny czy sklepy, okolice terenów przemysłowych, stają się dla nich idealnym środowiskiem do rozwoju. Szczury najczęściej pojawiają się w dużych miastach o wysokim poziomie urbanizacji, takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków czy Łódź, gdzie istnieje wiele czynników sprzyjających ich namnażaniu. Gryzonie te potrafią znaleźć drogę do sklepu przez nawet najmniejsze szczeliny w fundamentach czy instalacjach, a ich obecność może prowadzić do poważnych zniszczeń. Iskry, wydobywające się z przegryzionych przez szczury przewodów, mogą doprowadzić do pożaru całego budynku – ostrzega ekspert.

W przypadku pojawienia się szkodników w sklepie, hurtowni lub innym obiekcie, konieczna jest błyskawiczna reakcja i analiza przyczyn problemu. Jeśli szkodnik pojawił się wewnątrz obiektu, jego szybkie schwytanie jest absolutnie konieczne, żeby nie doprowadzić do zagnieżdżenia i rozwoju populacji. Jest to jednak jedynie działanie reaktywne, nie zabezpieczające obiektu w przyszłości. Ważne, aby działać profilaktycznie i likwidować przyczyny.

Zdefiniować i likwidować przyczyny

– Określenie przyczyny z punktu widzenia bezpieczeństwa jest kluczowe. Jeśli obiekt jest zabezpieczany przez profesjonalną firmę, należy zweryfikować, czy działania związane z monitorowaniem i zwalczaniem szkodników są prawidłowe i kompleksowe. Należy sprawdzić, czy w sklepie przestrzegane są odpowiednie normy sanitarne, czy obiekt jest szczelny oraz czy dostawy nie są źródłem szkodników. Tworząc plan zabezpieczeń przed gryzoniami, trzeba uwzględnić specyficzne potrzeby sklepu, uwzględnić warunki lokalizacyjne oraz zapewnić odpowiednią szczelność budynku – wylicza nasz rozmówca.

Tzw. „szkodnikoszczelność” bywa największym wyzwaniem, szkodniki nie potrzebują otwartych drzwi, aby dostać się do obiektu, istotne jest aby zlikwidować wszelkie nieszczelności, drzwi, bram, przepustów technicznych. Wykorzystane do uszczelniania materiały powinny być trudne do pokonania, przegryzienia przez gryzonie.

– Kolejnym rozwiązaniem jest wykorzystanie właściwych urządzeń monitorujących i zwalczających, np. poprzez wprowadzenie pułapek wyposażonych w czujniki ruchu, które eliminują gryzonie oraz informują drogą cyfrową o fakcie ich schwytania. Pozwala to ograniczyć zużycie preparatów toksycznych oraz ograniczyć bezpośredni kontakt ze zwierzętami, co usprawnia proces ich eliminacji i zwiększa bezpieczeństwo sanitarne – podpowiada Maciej Wargocki i uzupełnia:

– Dodatkowo, stosowanie nietoksycznych substancji fluorescencyjnych umożliwia śledzenie aktywności gryzoni i szybkie określenie miejsc, które wymagają interwencji, co zmniejsza potrzebę stosowania chemicznych środków zwalczających.

15. październik 2024 09:49