11.04.2024 / 15:16
StoryEditor

Jest nowy raport SAiF: franczyzobiorcy wzywają do uregulowania franczyzy

SAiF oczekuje, że ustawą franczyzową zajmie się szybko Sejm.wk
Stowarzyszenia Ajentów i Franczyzobiorców opracowało nowy raport. Znalazły się tam takie postulaty jak: uchwalenie ustawy franczyzowej, precyzyjny katalog klauzul zabronionych w umowie franczyzy, zapewnienie skutecznej kontroli funkcjonowania systemów franczyzowych przez organy państwa, ograniczenie wykorzystywania franczyzy do ukrycia rzeczywistych relacji pracodawca-pracownik oraz wyeliminowanie procesu "franczyzowania gospodarki".

SAiF zamierza poprzez tę publikację sprawić, aby doszło do przyspieszenia prac nad uregulowaniem franczyzy w Polsce. Liczy w tym na wsparcie polityków, w tym zwłaszcza ministry pracy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Portal wiadomoscihandlowe.pl miał okazję zapoznać się z raportem SAiF-u przedpremierowo – zamieszczamy tutaj fragment analizy. Po resztę odsyłamy na WH.

- Nasz raport "Franczyza do zmiany" podsumowuje szeroką dyskusję o franczyzie w Polsce. W prace nad nim zaangażowali się akademicy i kluczowi dla zagadnienia eksperci. W opracowaniu uwzględniono aspekty horyzontalne franczyzy, fiskalne i pracownicze, w tym rzeczywisty stosunek pracy i inne obszary franczyzy, które wymagają zmian - opowiada Agnieszka Nowak, prezeska Stowarzyszenia Ajentów i Franczyzobiorców. 

Stowarzyszenie walczy ale nie w pojedynkę

Stowarzyszenia zamierza wraz z partnerami takimi jak chociażby NSZZ Solidarność skupić się na "doprowadzeniu do przygotowania i uchwalenia regulacji", czyli ustawy franczyzowej, o którą walka trwa od lat. - W naszej ocenie wiodącą rolę powinno obrać Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, kierowane przez Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk. Jako strona społeczna jesteśmy, wraz z zapleczem ekspercko-akademickim i organizacjami zrzeszającymi franczyzobiorców oraz franczyzodawców, gotowi proaktywnie zaangażować się w prace nad założeniami do nowej regulacji. Jednocześnie uważamy, że należy pochylić się nad pracami wykonanymi w Ministerstwie Sprawiedliwości w poprzedniej kadencji. Pomijając aspekty polityczno-wizerunkowe, które wiele razy krytykowaliśmy, została wykonana praca legislacyjna, która może zostać wykorzystana w przygotowaniu nowej, kompletnej i horyzontalnej regulacji franczyzy w Polsce - uważa Agnieszka Nowak.

Co jeszcze jest w raporcie?

Dokument liczy wraz z załącznikami ponad 50 stron. Za zadanie ma ożywić na nowo dyskusję o uregulowaniu franczyzy w Polsce i zmobilizować rząd i parlament do działania. Prace nad ustawą franczyzową prowadziło już Ministerstwo Sprawiedliwości pod kierownictwem Zbigniewa Ziobry, ale za rządów Prawa i Sprawiedliwości nie doszło do uchwalenia ustawy. 

(…) Stowarzyszenie przekonuje, że przygotowany przez nie nowy raport ma uzmysłowić politykom nowej koalicji rządowej skalę problemów, z jakimi mierzą się franczyzobiorcy, jak również dostarczyć wiedzy o rynku franczyzy w Polsce. Stowarzyszenie ma nadzieję, że w nowym rządzie uda się znaleźć partnera do rozmowy i że pomoże on w realizacji kluczowego celu, czyli uchwalenia ustawy franczyzowej.

Raport dość szczegółowo omawia sytuację na rynku franczyzy, aktualny status prawny franczyzobiorców i franczyzodawców, a także wskazano, jakie kwestie zdaniem stowarzyszenia są problemem i wymagają pilnej interwencji. SAiF przytacza w publikacji opinie ekspertów, na czele z prof. Rafałem Adamusem, który w 2020 r. na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości stworzył własny raport o franczyzie, a nawet zaproponował projekt kompleksowej ustawy franczyzowej, mogący w przyszłości stanowić inspirację dla działań legislatorów. W publikacji SAiF-u zawarto ponadto komentarze prof. Artura Nowak-Fara, dr Moniki Mielnik-Kurek (jej teksty można znaleźć na portalu franczyzawhandlu.pl), prof. Arkadiusza Sobczyka, dra Mateusza Warchała oraz przewodniczącego handlowej Solidarności Alfreda Bujary.

Szerzej zawartość raportu SAiF omówił red. Paweł Jachowski na łamach portalu wiadomoscihandlowe.pl

10. wrzesień 2024 22:50