07.07.2023 / 14:00
StoryEditor

PSH Lewiatan w liczbach - sieć pochwaliła się liczbą sklepów i franczyzobiorców, a także obrotami

Karolis Kavolelis/Shutterstock
15,3 mld zł obrotu detalicznego odnotowała w 2022 r. sieć handlowa Lewiatan. Sieć zrzesza 3196 sklepów, a co czwarty współpracujący z nią przedsiębiorca ma dwie lub więcej placówek handlowych. Sprawdź, jak PSH Lewiatan prezentuje się w liczbach.

Sieć pochwaliła się, że w 2022 r. dołączyło do niej 205 nowych sklepów. Dzięki temu łączna powierzchnia sprzedaży we wszystkich placówkach Lewiatana to już 615 tys. mkw. Sklepy sieci odwiedzane są codziennie przez ok. 2 mln klientów.

Przedsiębiorcy zostają na lata

Wskaźnik rotacji przedsiębiorców w Lewiatanie wynosi zaledwie 10 proc. Ponadto 82 proc. przedsiębiorców działa w ramach sieci Lewiatan dłużej niż trzy lata; 70 proc. ma staż powyżej pięciu lat, a minimum od dekady z siecią należącą do Grupy Eurocash współpracuje 37 proc. przedsiębiorców.

Lewiatan ma 2060 franczyzobiorców, z czego blisko 300 jest w sieci od początku funkcjonowania spółki regionalnej, pod której auspiacjami działają. Takich spółek regionalnych jest 16 - a zajmują się one koordynacją prac i rozwojem sklepów na poziomie regionów.

Łącznie w Lewiatan Holdingu, wszystkich spółkach regionalnych oraz sklepach sieci zatrudnionych jest dziś ok. 33 tys. pracowników. Czyni to całą sieć jednym z największych pracodawców w Polsce (przy czym oczywiście trzeba pamiętać, że pracownicy sklepów tak naprawdę zatrudnieni są przez franczyzobiorców; nie zmienia to faktu, że po zsumowaniu wszystkich pracowników powstaje imponująca liczba).

Marka własna jednym z priorytetów

Lewiatan ma w swojej ofercie 559 produktów marki własnej w 26 kategoriach. W 2022 r. stanowiły one 6,2 proc. udziału w obrocie detalicznym (948 mln zł). Sieć ma ambicję, by zwiększać ten odsetek w kolejnych latach.

PSH Lewiatan współpracuje ze 130 dostawcami produktów marki własnej z całej Polski. Chwali się także partnerstwem z 10 tys. producentów lokalnych, którzy dostarczają świeże warzywa, owoce, pieczywo i mięsa do sklepów sieci.

Sam Lewiatan Holding, który jest spółką organizującą system franczyzowym (i udziela spółkom regionalnym licencji, na podstawie której budują one i rozwijają sieć na terenie, za który odpowiadają) w ubiegłym roku wygenerował przychody netto sięgające 869,03 mln zł. Zlokalizowany we Włocławku podmiot zatrudnia 82 pracowników, a suma jego aktywów to niemal 185 mln zł.

23. czerwiec 2024 20:14