18.12.2023 / 10:59
StoryEditor

Makro podsumowuje rok i kreśli plany na kolejny. Jaki on będzie?

Do końca roku już tylko dwa tygodnie. Zatem już czas na pierwsze podsumowania. Sprawdzamy jaki 2023 rok był dla sieci Makro jako hurtownika oraz w jakich barwach firma widzi nadchodzący rok. Jakie wymagania stawia ciągle zmieniająca się gastronomia?

Rok 2023 był pełen wyzwań nie tylko dla klientów. Rosnące koszty wpłynęły na każdy sektor gospodarki, również na branżę HoReCa i tradycyjny sektor handlu. Chociaż wyniki raportu „Polska na Talerzu 2023” wskazują na znaczny optymizm wśród przedstawicieli sektora gastronomicznego,  11 procent restauratorów obawia się konieczności zamknięcia lokali. 

Modernizacja 3 hal sprzedaży Makro. Większy obszar delivery

Mimo wyzwań makroekonomicznych firma kontynuowała realizację strategii ESG, w ramach której przebudowano trzy hale w Poznaniu, w Bielsku- Białej oraz w Rzeszowie. Wprowadzono Freon Exit Program, powiększono znacznie obszar delivery, w tym magazyn delivery i strefę pre-picking, rozbudowano część chłodniczą i mroźniczą oraz zwiększono liczbę ramp. Zmianom uległy również dział Food, w którym przeznaczono więcej miejsca na ekspozycję paletową, ograniczając jednocześnie powierzchnie i w konsekwencji asortyment Non-Food. 

- Celem przebudowy jest wsparcie rozwoju strategicznego kierunku Operacji, jakim jest Multichannel Fulfillment Center poprzez połączenie tradycyjnej hali MAKRO jako miejsca sprzedaży cash and carry w magazyn logistyczny, który pozwala obsługiwać klientów w zakresie delivery – wyjaśnia Magdalena Figurna, Menedżer ds. PR i Komunikacji Wewnętrznej w Makro Polska.

Ponadto pod koniec września w Ługowie otwarto dwusetny sklep ambasadorski sieci Odido w nowym modelu. - Definicją naszego sukcesu są dobre wyniki naszych franczyzobiorców, którzy notowali w 2023 roku wzrost sprzedaży na dwucyfrowym poziomie (do 30%). Aby wspierać wymianę wiedzy i doświadczeń utworzyliśmy Radę Franczyzową. Nasi eksperci na co dzień wspierali franczyzobiorców, zarówno podczas procesu przebudowy jak i w późniejszym doborze asortymentu.  Jedna z placówek Odido otrzymała również nagrodę Best Concept Shop Concept w kategorii sklep convenience – wymienia Magdalena Figurna.

Warsztaty i szkolenia. Akademia Inspiracji Makro

Dla klientów branży HoReCa zorganizowano blisko 250 warsztatów, w których wzięło udział blisko 2400 osób. W ofercie szkoleń Akademii Inspiracji Makro pojawiły się cztery nowe kursy, a do grona trenerów dołączył Giancarlo Russo. W ramach projektu Szef dla Młodych Talentów po raz pierwszy zorganizowano konkursy kulinarne w wybranych szkołach gastronomicznych. Spośród uczestników wyłoniono dwunastu laureatów, którzy wzięli udział w programie stażowym, stworzonym we współpracy z nauczycielami szkół gastronomicznych. 

Ponadto wydano liczne publikacje eksperckie, między innymi ebook „Zrównoważona restauracja” oraz raport „Polska na Talerzu.” Tu również służą wsparciem eksperci. Wprowadzono też nowoczesne rozwiązania technologiczne, dzięki którym przedstawiciele sił sprzedaży oraz właściciele sklepów w dowolnym miejscu i czasie mogli udać się na wirtualny spacer po placówce Odido i zapoznać się z ofertą. 

Marka własna rozbudowana o 200 nowych produktów

Stale poszerzany jest asortyment marki własnej. Wprowadzono blisko 200 produktów, w tym 100 Fine Life. - Dzięki temu nasi klienci mogli wybierać spośród towarów dobrej jakości w korzystnej cenie i zapewniające marżowość. Największym zainteresowaniem wśród konsumentów cieszyły się owoce egzotyczne marki Fine Life – podkreśla Magdalena Figurna.

Które wydarzenia były kluczowe w mijającym roku? 

- W 2023 roku byliśmy jeszcze bliżej naszych klientów. Wśród kluczowych wydarzeń warto wspomnieć o: zdobyciu tytułu Top Employer 2023, transformacji 3 hal zgodnie z realizacją strategii ESG, otwarciu dwusetnego sklepu sieci Odido, utworzeniu Rady Franczyzowej, przeprowadzeniu 250 warsztatów oraz zorganizowaniu po raz pierwszy od czasów pandemii uroczystego wręczenia nagród plebiscytu Najlepsza Restauracja 2023 oraz Złotej Korony Ambasadora Kuchni Polskiej. Uczestniczyliśmy również w Kongresie Szefów Kuchni i Restauratorów – wymienia nasza rozmówczyni.

Główne obszary działania na 2024 rok

W 2024 r. firma Makro będzie kontynuować realizację strategii Hurt na maksa. Chce tym samym wzmocnić naszą pozycję na rynku.  - Naszym celem jest ekspansja sieci Odido. Dążymy do otwierania 80 sklepów kwartalnie. Kolejnym ważnym dla nas punktem jest dalsza digitalizacja oraz poszerzanie obszarów wsparcia – mówi Magdalena Figurna.

W 2024 będzie postawiony mocny nacisk na rozwój marki własnej. Dla klientów z sektora gastronomii HoReCa będą organizowane kolejne warsztaty kulinarne z ekspertami z Akademii Inspiracji Makro, rozszerzona zostanie też oferta produktów oraz zakres wsparcia.

Trendy w 2024 roku. Gastronomia ciągle się zmienia

Wśród trendów, które widzi firma warto wymienić wzrost znaczenia produktów marki własnej. Klienci coraz częściej poszukują alternatyw, które są wysokiej jakości w korzystnej cenie. Wynika to przede wszystkim z walki z inflacją i rosnącymi kosztami. W przypadku branży HoReCa restauratorzy wskazują także na wprowadzenie dań sezonowych i regionalnych do karty. Na znaczeniu zyskuje również krótkie menu, skupione na jednym albo kilku rodzajach potraw, co przekłada się na mniejszą liczbę roboczogodzin, świeżość potraw oraz krótszy czas oczekiwania gości na zamówienie. 

Wśród trendów nie można nie wspomnieć o digitalizacji oraz modelu zrównoważonego rozwoju, który pozwala na ograniczenie zużycia wody oraz prądu. Wciąż najchętniej wybieranymi potrawami pozostaną dania kuchni polskiej, jednak na znaczeniu z pewnością zyskają włoskie oraz azjatyckie. Klienci będą poszukiwać także zamienników wegańskich i wegetariańskich, co jest związane ze wzrostem popularności kuchni roślinnej. Warto także wspomnieć o zapożyczaniu dań streetfoodowych z różnych regionów świata.

13. kwiecień 2024 04:34