08.07.2025 / 11:58
StoryEditor

Zakaz sprzedaży e-papierosów dla młodzieży już obowiązuje. Na tym nie koniec

Zakaz sprzedaży e-papierosów bez nikotyny dla młodzieży już obowiązuje (fot. Canva)Canva

Właśnie w życie wszedł zakaz sprzedaży e-papierosów bez nikotyny dla osób niepełnoletnich. Dotyczy on także woreczków nikotynowych. Jakie są dokładnie obostrzenia? Co jeszcze zmieni się w tym zakresie?

W artykule przeczytasz:

  • Zakaz sprzedaży e-papierosów bez nikotyny – jakie restrykcje weszły w życie?
  • Skład e-papierosów i woreczków nikotynowych pod większym nadzorem
  • Jak rząd tłumaczy wprowadzenie zakazu?
  • Kolejne zakazy już wkrótce 

Zakaz sprzedaży e-papierosów bez nikotyny – jakie restrykcje weszły w życie?

Od 5 lipca 2025 roku obowiązuje już zakaz sprzedaży e-papierosów bez nikotyny i woreczków nikotynowych dla dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia.

Zakaz dotyczy sprzedaży zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i sprzedaży przez Internet i w automatach. Nowe prawa zakazuje również reklamowania i promocji tych wyrobów.

Na dodatek, na e-papierosach bez nikotyny czy woreczkach nikotynowych będzie musiało znaleźć się oznakowane jako produktów szkodliwych dla zdrowia.

Od 5 lipca zabroniono również używania e-papierosów bez nikotyny w miejscach publicznych, np. w szkołach, restauracjach, na przystankach i placach zabaw. Taki zakaz już wcześniej dotyczył e-papierosów z nikotyną.

Skład e-papierosów bez nikotyny i woreczków nikotynowych pod nadzorem

– Zwiększy się też nadzór nad składem płynów do e-papierosów bez nikotyny i woreczków nikotynowych - będą musiały być dostosowane do wymogów ustawy (nie będą mogły zawierać substancji o właściwościach rakotwórczych), a informacje na ich temat będą zgłaszane do Biura do spraw Substancji Chemicznych co najmniej 6 miesięcy przed planowanym wprowadzeniem do sprzedaży – podaje resort zdrowia.

Ministerstwo wskazuje, że woreczki nikotynowe zostaną uznane za wyroby powiązane i zdefiniowane jako produkty do użytku doustnego, które zawierają nikotynę (bez tytoniu) i są porcjowane w woreczkach. Maksymalna zawartość nikotyny, którą zawierają, zostanie ograniczona do 20 mg/g.

Jak rząd tłumaczy wprowadzenie zakazu sprzedaży e-papierosów bez nikotyny?

Ministerstwo Zdrowia w swoim komunikacie zwraca uwagę, że jednorazowe e-papierosy i woreczki nikotynowe mogą wydawać się atrakcyjne dla młodych ludzi.

– Często to właśnie od nich zaczyna się pierwszy kontakt z nikotyną – wiele osób sięga po nie jeszcze przed ukończeniem 18. roku życia. Chcemy zatrzymać ten niepokojący trend ­– przekonuje resort zdrowia.

Jak podkreśla ministerstwo, produkty zawierające nikotynę nie są zwykłym towarem – to substancje silnie uzależniające i szkodliwe. Dodatkowo jednorazowe e-papierosy są trudne do kontrolowania pod względem zawartości i składu płynu.

– Nikotyna wciąż zbyt łatwo trafia w ręce młodych ludzi. Widzimy, jak dynamicznie rozwija się rynek produktów, które kuszą atrakcyjną formą i smakiem, a w rzeczywistości prowadzą do uzależnienia – wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia.

Obowiązuje też zakaz sprzedaż sprzedaży smakowych podgrzewanych wyrobów tytoniowych

Warto też przypomnieć, że od 17 kwietnia obowiązuje też zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych o charakterystycznych aromatach, takich jak mentol czy owoce. Producenci i handel mają dziewięć miesięcy od wejścia w życie zakazu na wyprzedanie zapasów.

Kolejne zakazy już wkrótce

Ministerstwo Zdrowia podaje także, że już prowadzi pracę nad kolejnymi zmianami w ustawie antytytoniowej. Oto co już wkrótce może się zmienić:

  • całkowity zakaz sprzedaży wszystkich jednorazowych e-papierosów – zarówno tych z nikotyną, jak i bez niej,
  • wycofanie z rynku woreczków nikotynowych o smakach innych niż tytoniowy,
  • nowe zasady sprzedaży innych produktów z nikotyną (np. gum, sprayów, tabletek) – będą traktowane jak leki i dostępne tylko w aptekach po zatwierdzeniu przez odpowiedni urząd,
  • obowiązek badania składu płynów w e-papierosach.

Resort zdrowia pracuje obecnie także nad zaostrzeniem prawa o promocji alkoholu. W praktyce może to oznaczać koniec promocja piwa typu 12+12 lub "abonament piwny". Co się dokładnie zmieni? Kiedy nowe prawo wejdzie w życie? Więcej w artykule: Promocja piwa będzie zakazana. Koniec z ofertami 12+12 i abonamentem

image

Promocja piwa będzie zakazana. Koniec z ofertami 12+12 i abonamentem

10. lipiec 2025 15:46