02.12.2023 / 00:00
StoryEditor

Pracownicy natychmiastowi ratunkiem dla przedświątecznych grafików w handlu i logistyce

Jest zwiększone zapotrzebowanie na pracowników w okresie przedświątecznym. 
W przedświątecznym okresie zakupowym niezbędni są dodatkowi pracownicy w magazynach oraz przy kasach. Dane GUS, na które powołuje się firma Tikrow wskazują, że zmniejsza się liczba chętnych do wykonywania prostych prac. Sieci handlowe i dostawy e-commerce mogą się więc ratować tzw. pracownikami natychmiastowymi.

– Praktycznie cały rok produkcja, logistyka czy handel zmagają się z optymalizacją grafików pracy, której często jest znacznie więcej niż rąk dostępnych na stałe w firmie. Dynamicznie rozwija się więc sektor tzw. pracy natychmiastowej. W odróżnieniu od usług świadczonych przez klasyczne agencje pracy tymczasowej umożliwia on dorywcze zatrudnienie do obsługi zleceń trwających nawet kilka godzin, szybko – nawet z dnia na dzień – mówi Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow, firmy specjalizującej się w zatrudnieniu tymczasowym.

Dodaje, że zgodnie ze Wskaźnikiem Pracy Dorywczej, aż 53 proc. firm planuje zatrudniać w czwartym kwartale w modelu mieszanym, czyli takim, który oprócz etatowców uwzględnia pozyskanie pracowników natychmiastowych za pośrednictwem aplikacji Tikrow do realizacji zleceń tu i teraz.

Firma podaje też przykład sklepu z jednej z warszawskich galerii handlowych, która na co dzień zatrudnia kilkunastu pracowników, ale w przedświąteczny weekend dotrze dostawa. Normalnie z jej rozpakowaniem poradziliby sobie pracownicy, ale w okresie zwiększonego ruchu, nie mają czasu tego robić. Ewentualnie można zatrudnić osoby z agencji pracy tymczasowej, ale wymaga to większej przewidywalności i układania grafików. Właśnie do takich prac mogliby zatrudnić pracowników natychmiastowych.

­– Dziś manager sklepu wyjmuje telefon, loguje się do aplikacji i zostawia ofertę dniówek dla pracowników natychmiastowych na konkretny dzień oraz liczbę godzin, a następnego dnia w południe jego stały zespół wesprze trzech zleceniobiorców pracujących w elastycznym modelu – mówi Trębski.

Przekonuje, że ogromną przewagą tego modelu jest czas dostarczenia rąk do pracy oraz elastyczne zarządzanie grafikiem i kosztami pracy – nie trzeba zobowiązywać się do liczby minimalnej roboczogodzin czy ponosić stałych kosztów uruchomienia projektu. Usprawnić łańcuch dostaw i wykonać nagle pojawiające się zlecenia mogą chętni do pracy zadaniowej, którzy regularnie logują się do aplikacji z dniówkami, czyli propozycjami pracy na kilka godzin, pojedyncze zlecenia. Są oni oceniani w 5-punktowej skali, a za zwiększoną aktywność mogą zyskać dodatkowe bonusy.

– Praca natychmiastowa daje pełną elastyczność zarówno po stronie firm zlecających zadania, jak i osób chcących dorobić w krótkim czasie. Dzięki takiej formie współpracy firmy zyskują realną elastyczność w planowaniu grafików pracy oraz pozbywają się wielu niepotrzebnych zadań i formalności, oszczędzając nie tylko czas, ale i pieniądze. Z kolei osoby realizujące zadania przez aplikację, nie muszą brać udziału w  czasochłonnych rekrutacjach, szczególnie gdy mowa o prostych pracach.  Podejmują się zleceń wtedy, kiedy mają na to czas oraz wybierają te firmy, które najbardziej im w danym momencie odpowiadają – mówi Krzysztof Trębski.

14. grudzień 2024 08:51