02.07.2025 / 11:19
StoryEditor

Praca w handlu. Jak często sprzedawca/kasjer zmienia miejsce zatrudnienia? [BADANIE]

Praca w handlu do łatwych nie należy, ale może być stabilną formą zatrudnieniaShutterstock

Eksperci kariery radzą, by co 5–7 lat zmieniać zakres obowiązków, stanowisko lub nawet pracodawcę. Ma to zapobiec stagnacji i pomóc utrzymać motywację do pracy. Tymczasem wielu pracodawców wolałoby mieć długoletnich pracowników. Jak na tym tle wypada handel?

Nie odkryjemy Ameryki, jeśli przytoczymy dane, że najbardziej otwarci na zmiany (a jednocześnie najmniej lojalni) są ludzie młodzi — bo nowa praca często wiąże się z wyższym wynagrodzeniem i większymi możliwościami rozwoju. W jakich profesjach szukają zatrudnienia?

Aby lepiej zrozumieć, jak często Polacy zmieniają pracę i które branże charakteryzują się największą mobilnością zawodową, uzyskaliśmy dostęp do danych z 749 000 prawdziwych życiorysów zawodowych, które zostały stworzone przez użytkowników kreatora CV LiveCareer.pl — reprezentatywnej grupy kobiet i mężczyzn w różnym wieku i na różnych etapach kariery zawodowej. Rzucają one nowe światło na mobilność zawodową w Polsce.

Czy Polacy chętnie zmieniają pracę?  

Z danych wynika, że średnia długość doświadczenia zawodowego w CV użytkowników LiveCareer wynosi 7 i pół roku. Oczywiście, mowa tutaj o średniej — co oznacza, że część kandydatów pracuje w swoim zawodzie dłużej, a część krócej.

Jednocześnie życiorysy zawodowe, które poddanp analizie, zawierają średnio 3 stanowiska pracy. To zaś prowadzi do wniosku, że przeciętny użytkownik serwisu zmienia pracę średnio co 2 i pół roku. 

Czy to często? I tak, i nie. Dane GUS wskazują, że stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce pod koniec października 2024 roku wyniosła 4,9 proc. — czyli nieco mniej niż przed rokiem. Z kolei dane Eurostatu z lipca tego samego roku wskazują, że Polska ma jeden z najniższych (po Czechach) wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej.

To wskazuje, że w Polsce od kilku lat mamy do czynienia z tzw. rynkiem pracownika — czyli ogólne zapotrzebowanie na pracowników wielu branż i zawodów jest większe niż liczba osób gotowych i chętnych do podjęcia pracy, o czym handel wie doskonale.

Pracodawcy muszą więc oferować lepsze warunki pracy, zaś kandydaci częściej tę pracę zmieniają — przynajmniej w teorii. Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego z 2023 roku w naszym kraju rotacja dotyczy od miliona do 1,4 mln pracowników rocznie.

- Co prawda, zbyt duża liczba miejsc w pracy w CV może sprawiać wrażenie, że kandydat jest nielojalny lub kiepsko wykonuje swoje obowiązki. Jednak zmiana pracodawcy co 2, 3 lata nie wygląda aż tak dziwnie, jak wielu być może się wydaje — szczególnie gdy kandydat jest w młodym wieku i wciąż szuka właściwego dla siebie kierunku. Mimo to takie osoby powinny być przygotowane, że na rozmowie kwalifikacyjnej usłyszą pytanie o powody częstej zmiany pracodawców. A są one bardzo istotne, bo pomagają lepiej selekcjonować kolejne oferty pracy i w konsekwencji osiągnąć większą stabilność zawodową - tłumaczy Małgorzata Sury, ekspertka ds. kariery LiveCareer.pl. 

Kto najczęściej zmienia pracę?  

Polski Instytut Ekonomiczny wskazuje, że najwyższa rotacja wśród pracowników występuje nie w handlu, ale w gastronomii, budownictwie i transporcie. Według ekspertów może to być powiązane z częściowo sezonowym charakterem tych zajęć oraz samą kulturą pracy (np. mobbingiem lub częstym wypłacaniem pensji „pod stołem”).

Aby to zweryfikować, eksperci pogrupowali analizowane przez nas CV ze względu na ostatni tytuł zawodowy kandydata. Następnie policzyli liczbę deklarowanych miejsc pracy i ogólną długość doświadczenia zawodowego. Na tej podstawie obliczyli średnią częstotliwość zmiany pracy w 20 popularnych ścieżkach kariery w Polsce. Na końcu zebrali je w grupach z uwagi na ich stabilność.

I tak za zawody o niskiej stabilności uznali te, w których zmiana pracy następuje częściej niż co 2 lata. Średnią stabilność przypisali branżom, w których zmiana pracodawcy wydarza się średnio co 2–3 lata. Natomiast za zawody o wysokiej stabilności uznali takie, których przedstawiciele pozostają w jednej firmie średnio przez 3 lata lub dłużej.

Praca w handlu - stabilne zatrudnienie?  

Jak na tym tle wypadają sprzedawcy i kasjerzy? Wpisują się oni w zawody o średniej stabilności, razem m.in. z 

architektami, elektrykami,  kucharzami, doradcami klienta, fryzjerami i kosmetologami, programistami, weterynarzami oraz pracownikami produkcji.

Praca sprzedawców i kasjerów:

  • średnia liczba miejsc pracy: 3
  • średnia długość doświadczenia: 6 lat i 6 miesięcy
  • średnia długość pracy w jednej firmie: 2 lata i 2 miesiące

Największa rotacja pracowników występuje m.in. wśród budowlańców oraz kelnerów i barmanów — w tych branżach pracę zmienia się częściej niż co 2 lata. Najbardziej stabilne zawody w Polsce wykonują m.in. lekarze, pielęgniarki i położne, nauczyciele i wykładowcy oraz kierowcy i maszyniści — pracownicy tych branż zmieniają pracę rzadziej niż co 3 lata.

 

 

 

03. lipiec 2025 08:57