07.12.2023 / 13:13
StoryEditor

Czego oczekują i na co się skarżą pracownicy z niepełnosprawnością?

Praca w handlu może być przyjaznym miejscem również dla osób z niepełnosprawnością (fot. Bernard Hermant/Unsplash)
Czy konieczne są zmiany w prawie związane z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych, tak aby mogły szybciej wejść w rynek pracy, a może konieczne są zmiany, aby wyeliminować patologie i nadużycia z wiązane z ich zatrudnieniem? Na co skarżą się najczęściej niepełnosprawni zatrudnieni w handlu? W jaki sposób należałoby poprawić warunki ich pracy? Na te pytania odpowiada ekspert.

Zmiany w prawie

Zarówno pracodawcy jak i pracownicy oczekują prostych i jasnych przepisów. Prawo powinno być stabilne, ale zarazem uwzględniać zmieniające się realia gospodarcze i rynkowe. Tymczasem najbardziej efektywne narzędzie finansowe przyczyniające się do aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych, czyli dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych nie jest w żaden sposób automatycznie waloryzowane.

- Zmieniają się warunki rynkowe. Wzrasta płaca minimalna, a wysokość dofinansowania pozostaje na niezmienionym poziomie. Tym samym zachęta ta nie jest już tak zachęcająca – uważa Magdalena Słonecka- Kuich, Dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Jak poprawić warunki pracy?

Na co skarżą się pracownicy zatrudnieni w handlu? - Tak jak wszyscy głównie na zarobki, które mogłyby być wyższe. Nie mamy informacji żeby warunki pracy osób niepełnosprawnych w handlu były złe, a należy pamiętać, że warunki te kontroluje na zasadach ogólnych Państwowa Inspekcja Pracy. Zatem nie wiem czy pytanie o jakieś szczególne działania jest zasadne – odpowiada Magdalena Słonecka- Kuich.

Praca w handlu to praca z klientem więc przede wszystkim należy postawić na łamanie stereotypów dotyczących niepełnosprawności i uświadamianie klientów, że wzajemne wsparcie, życzliwość i zrozumienie jest podstawą, która umożliwia osobom niepełnosprawnym między innymi efektywną pracę w handlu.

23. czerwiec 2024 18:54