17.04.2024 / 15:35
StoryEditor

Własna szkoła językowa: czy rozwiązaniem może okazać się franczyza?

Jednym z pomysłów na franczyzę jest szkoła języków obcychenvato elements
Decyzja o założeniu szkoły to dla każdego nauczyciela języka angielskiego ważny krok w dalszym rozwoju kariery zawodowej. Częstym dylematem staje się pytanie: czy lepiej zbudować swoją placówkę od podstaw, czy też skorzystać z systemu franczyzowego? Obie opcje mają swoje zalety i wady, ale coraz więcej przedsiębiorców zwraca uwagę na korzyści płynące z wyboru franczyzy.

Polacy chętnie uczą się języków

Biznes związany z nauczaniem języków obcych oferuje obiecujące perspektywy na przyszłość. Wszystkie dzieci w szkołach podstawowych uczą się języka obcego, a nauka dwóch języków obcych dotyczy 81 proc. licealistów. Wielu z nich kontynuuję naukę także po zajęciach lekcyjnych, w szkołach językowych - około 61 procent dzieci uczęszcza na fakultatywne zajęcia z języków obcych. Obecnie w Polsce funkcjonuje około 3000 takich szkół. Choć liczba ta może wydawać się duża, to biorąc pod uwagę rozległość oraz populację naszego kraju, można spokojnie stwierdzić, że rynek nie uległ jeszcze nasyceniu. Ponadto, prywatne szkoły językowe cieszą się dużym zaufaniem rodziców i uczniów, a oferowany poziom kształcenia w istotnym stopniu przyczynia się do osiągania przez nie bardzo dobrych efektów nauczania. 80 procent badanych Polaków uważa, że język angielski to najważniejszy przedmiot szkolny w perspektywie przyszłego życia zawodowego. 

Można więc stwierdzić, że szkoły językowe mają przed sobą przyszłość, która maluje się w optymistycznych barwach. Choć nie brakuje wyzwań i z całą pewnością branża będzie się zmieniała, w celu dostosowania do potrzeb klientów (na przykład tworząc oferty kursów specjalistycznych, przygotowujących do konkretnych egzaminów), to właśnie teraz jest właściwy moment, by odnaleźć swoje miejsce na rynku.

- Prowadzenie własnej szkoły językowej to ogromna szansa na sukces i spełnienie zawodowe. Wiąże się z tym jednak szereg wyzwań, którym trzeba sprostać. Aby rozumieć potrzeby dzieci i ich rodziców oraz odpowiednio zarządzać procesem edukacyjnym, wskazane jest doświadczenie w nauczaniu. To może realnie przełożyć się na sukces w biznesie - mówi Tonia Bochińska, współwłaścicielka szkoły języka angielskiego Early Stage.

Własna szkoła czy franczyza?

Nauczyciele języka angielskiego czy korepetytorzy często decydują się na samodzielne prowadzenie placówki edukacyjnej. Stworzenie własnej szkoły od zera wymaga nie tylko pomysłu i pasji, ale także ogromnej dawki poświęcenia oraz zaangażowania. Osoba podejmująca się tego wyzwania musi być gotowa na przyjęcie na siebie wielu odpowiedzialności prawnych, administracyjnych i finansowych. Konieczne jest również samodzielne rozwiązywanie problemów, które pojawiają się na drodze do sukcesu. Franczyza może okazać się lepszą opcją na start. Obecnie z rozwiązań franczyzowych korzysta około 750 tys. Polaków. 

- Wybierając franczyzę, minimalizujemy ryzyko niepowodzenia. Dostajemy nie tylko gotowy produkt, ale również dostęp do standardów, wytycznych i procedur. Korzystanie z pełnego wsparcia wiąże się jednak z opłatami franczyzowymi, dlatego warto przejrzeć modele rozliczania się dostępne na rynku. Model franczyzowy w sieci Early Stage nie zakłada dużych inwestycji początkowych – nie wymagamy posiadania, ani wynajmowania lokalu. Takie rozwiązanie gwarantuje niskie koszty stałe. Dodatkowo Early Stage nie pobiera od kandydata opłaty wstępnej, co zapewnia ogromne bezpieczeństwo i brak ryzyka finansowego - dodaje Tonia Bochińska

Franczyzodawca nie tylko dzieli się z franczyzobiorcą niezbędnym know-how, ale również udostępnia swoją rozpoznawalną markę, umożliwiając sprawne pozyskiwanie klientów i lektorów. Dodatkową zaletą franczyzy jest dostęp do nowoczesnych narzędzi i rozwiązań IT, których samodzielne finansowanie mogłoby stanowić ogromny wydatek. Ponadto franczyzobiorca ma możliwość korzystania z badań, analiz i wdrażania nowych rozwiązań, co pozwala na ciągły rozwój placówki. Ważny jest także dostęp do szerokiej bazy dostawców różnorodnych usług, począwszy od szkoleń dla nauczycieli, a skończywszy na wsparciu marketingowym. To wszystko umożliwia oszczędność czasu i energii, które można skoncentrować na rozwoju samej placówki.

21. czerwiec 2024 11:48