18.12.2023 / 14:22
StoryEditor

Jaki powinien być status prawny franczyzobiorcy? Czy tą sprawą zajmie się TSUE?

Czy sprawą polskich franczyzobiorców zajmą się organy Unii Europejskiej?
Tydzień temu trafił do Sejmu projektu ustawy dotyczącej regulacji franczyzy w Polsce, jednak zgłoszono do niego wiele uwag. Jedna z organizacji zrzeszających pracowników tej części handlu zamierza nawet wystąpić do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w kwestii statusu prawnego franczyzobiorców.

O takim zamiarze Stowarzyszenie Ajentów i Franczyzobiorców poinformowało lakonicznie na portalu X (dawny Twitter): - Z franczyzą będzie jak z frankowiczami. Jeszcze nas lekceważą. Ale wystarczy jeden z nas, któremu wystarczy zasobów i cierpliwości, by dotrzeć do TSUE. Franczyzobiorców są dziesiątki tysięcy. Wtedy zobaczymy.

Ustawa franczyzowa – o co w tym wszystkim chodzi?

Ustawa ma wprowadzić do kodeksu cywilnego pojęcie franczyzy jako umowy nazwanej. To w głównej mierze regulacja kwestii, które są często odmiennie interpretowane przez franczyzodawców – niejednokrotnie na niekorzyść franczyzobiorców przez sieci handlowe.

Regulacji wymaga m.in. czas poprzedzający podpisanie umowy pomiędzy dwiema stronami. Nowa ustawa ma nakładać obowiązek przekazania projektu umowy na 14 dni przed jej podpisaniem, tak aby przedsiębiorca miał szansę na zapoznanie się z nią i ewentualne konsultacje prawne.

Czy w przypadku franczyzy twardej mamy do czynienia z ukrytym stosunkiem pracy?

Taką uwagę do projektowanych przepisów prawnych zgłosił NSZZ Solidarność, który uważa, że „dominacja i uprzywilejowana pozycja franczyzodawców widoczna jest szczegó...

Dziękujemy, że nas czytasz!
Pozostało jeszcze 83% tekstu

Jeśli widzisz ten tekst, oznacza to, że próbujesz przeczytać artykuł premium, dostępny wyłącznie dla zalogowanych użytkowników.

Zaloguj się i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

27. lipiec 2024 11:22