19.06.2024 / 10:30
StoryEditor

Żabka Polska może zadebiutować na giełdzie w Warszawie. Ile może być warta największa sieć franczyzowa w Polsce?

Żabka Polska może zadebiutować na giełdzie w Warszawie (fot. wiadomoscihandlowe.pl)
Sieć sklepów Żabka, należąca do amerykańskiego funduszu CVC, może zadebiutować na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych – ustaliła agencja Bloomberg. IPO ma być warte między 1 mld a 1,5 mld dolarów, co oznacza, że możemy mieć do czynienia z największym debiutem na GPW od czasu IPO Allegro w 2020 r.

Według agencji Bloomberg wycena Żabki na potrzeby IPO sięgnie 7,5-8 mld dolarów. Źródła agencji informują, że miejscem debiutu największej sieci convenience w Polsce będzie parkiet warszawski, a nie giełda w Amsterdamie, na której niedawno zadebiutowało CVC Capital Partners, czyli właściciel Żabki.

Bloomberg podaje, że do przeprowadzenia IPO wynajęte zostały Goldman Sachs i JP Morgan Chase.

Przypomnijmy, że Żabka należy do CVC od 2017 r. Została wówczas przejęta za 4,5 mld zł od innego funduszu – Mid Europa Partners. Wcześniej właścicielem Żabki była Penta, która odkupiła sieć od założyciela Mariusza Świtalskiego w 2007 r.

11 tys. Żabek do końca roku

Żabka ma obecnie ponad 10,4 tys. sklepów w Polsce. Z informacji podanych przez przedstawicieli sieci podczas wtorkowego kongresu Retail Trends 2024 wynika, że jeszcze w tym roku świętowane ma być otwarcie placówki numer 11 tys. na naszym rynku. Niezależnie od tego, Żabka w ostatnich tygodniach otworzyła pierwsze sklepy stacjonarne w Rumunii. Pięć istniejących tam placówek funkcjonuje pod szyldem Froo, z którego Żabka zamierza korzystać na rynkach międzynarodowych.

19. lipiec 2024 13:17