12.06.2024 / 08:07
StoryEditor

Polska Izba Handlu przekonuje, że obecne przepisy ograniczające handel w niedziele są korzystne dla detalistów z sektora MŚP

PIH: zakaz handlu w niedziele sprzyja małym detalistom (fot. KK)
PIH reprezentuje m.in. największe franczyzowe sieci sklepów spożywczych w Polsce. Organizacja sprzeciwia się zmianom w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i przekonuje, że obecne przepisy są korzystne dla tysięcy firm handlowych z sektora MŚP.

Polska Izba Handlu, organizacja reprezentująca takie sieci sklepów spożywczych jak ABC, Delikatesy Centrum, Euro Sklep, Gama, Groszek, Lewiatan, Odido, Rydz czy Żabka przekonuje, że „dzięki wprowadzeniu wolnych niedziel dla pracowników i jednoczesnym pozostawieniu możliwości prowadzenia sprzedaży przez mikroprzedsiębiorców i MŚP mogą oni, zgodnie z intencją tej ustawy, wyrównywać swoje szanse w konkurencji z sieciami wielkopowierzchniowymi”.

Nowelizacja = zamykanie lokalnych sklepów

Według PIH, nowelizacja ustawy będzie skutkować umocnieniem się trendu zamykania lokalnych sklepów. Izba powołuje się na najnowsze sondaże, w których ponad połowa Polaków popiera obowiązujące przepisy dotyczące niedzielnego handlu.

"Konsumenci oczekują szanowania ich nawyków zakupowych, a my jako organizacja reprezentująca handel apelujemy o utrzymanie obecnych regulacji oraz dbanie o stabilność i przewidywalność stanowionego prawa" – zaznacza PIH.

Izba zwraca też uwagę na rosnące koszty prowadzenia działalności i w związku z tym negatywnie ocenia proponowane rozwiązania w zakresie dodatkowego wynagrodzenia, jakie wiążą się z proponowaną nowelizacją ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.

Dyskonty zagrożeniem dla małych detalistów

Maciej Ptaszyński, prezes Polskiej Izby Handlu mówi, że obecne przepisy dotyczące zakazu handlu w niedzielę są korzystne dla zdecydowanej większości małych i średnich przedsiębiorców działających w handlu, dla których największym zagrożeniem są duże sieci dyskontowe.

- W chwili wejścia ograniczeń handlu w niedziele wydały one setki milionów złotych na kampanie marketingowe, które zachęciły konsumentów do przeniesienia zakupów na piątki i soboty. Istniejący katalog wyłączeń, przede wszystkim z tym pozwalającym właścicielom małym sklepów stanąć za ladą w niedzielę, to sposób, aby mniejsi przedsiębiorcy mogli nawiązać walkę konkurencyjną z dużymi podmiotami – tłumaczy.

Dodaje, że z perspektywy PIH, zmiana obecnych przepisów dotyczących handlu w niedzielę nie przyczyni się do poprawy sytuacji małych i średnich przedsiębiorstw z branży spożywczej. - Na etapie konsultacji społecznych wystąpimy zdecydowanie przeciwko inicjatywie zmiany obowiązujących przepisów – zapowiada Ptaszyński.

 

 

21. czerwiec 2024 06:30