22.04.2024 / 11:18
StoryEditor

System kaucyjny: czy sklepy są na niego gotowe?

System kaucyjny ma zacząć działać już w 2025 roku.Shutterstock
Zapytaliśmy dwie duże sieci - jedną o zasięgu bardziej regionalnym i drugą ogólnopolską - o to jak zapatrują się na system odbioru opakowań zwrotnych, który ma być wprowadzony już w przyszłym roku.

System kaucyjny – czy sklepy są na niego przygotowane? Problemem może być tutaj składowanie opakowań – część punktów posiada odpowiednią powierzchnię magazynową, a część (np.: małe sklepy osiedlowe) już niekoniecznie. Jak to rozwiązać? Co z brudnymi opakowaniami po mleku? W jaki sposób bezpiecznie je składować np.: latem i jak zachować bezpieczeństwo sanitarne?

Grupa Kapitałowa Specjał

- GK Specjał przygotowuje się do wdrożenia systemu kaucyjnego i prowadzi konkretne rozmowy z operatorami systemu. Obecne zapisy ustawy eliminują z systemu kaucyjnego zbiórkę opakowań po mleku, zobaczymy jak ten temat będzie wyglądał w przyszłości. Należy pamiętać, że większość sklepów działających w naszych systemach franczyzowych posiada powierzchnię sprzedaży mniejszą niż 200 m2, czyli teoretycznie nie podlegają konieczności rozliczania opakowań zwrotnych w myśl tejże ustawy. Z drugiej jednak strony, musimy podejmować długofalowe rozwiązania, które sprawią, że w każdym sklepie taka możliwość się pojawi, żeby zapewnić konkurencyjność. Wystarczy zadać sobie proste pytanie – gdzie pójdzie klient, który będzie posiadał opakowania zwrotne? Do sklepu, który odda mu pieniądze za opakowania czy do takiego, który nie będzie chciał ich przyjąć? Wnioski nasuwają się same - mówi Krzysztof Tokarz, prezes Grupy Kapitałowej Specjał.

Grupa Eurocash

- Ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi tworząca nowy system kaucyjny jest potrzebną regulacją, wspierającą wykorzystywanie surowców wtórnych i ochronę środowiska. Jednakże obecna forma tego dokumentu wymaga zmian i uzupełnień, aby system sprawdził się nie tylko w sklepach powyżej 200 m kw., ale również w tych mniejszych, lokalnych sklepach wiejskich czy osiedlowych. Praktyczność tego rozwiązania powinna polegać na możliwości oddawania opakowań objętych kaucją także do najbliższego sklepu w okolicy, a nie wiązała się z koniecznością znalezienia sklepu wielkoformatowego, dla którego logistycznie wprowadzenie skupu opakowań z kaucją będzie łatwiejsze.

- Misją Grupy Eurocash jest wspieranie polskich, lokalnych sklepów, dlatego zaangażowaliśmy się w rozmowy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska w celu wprowadzenia modyfikacji w tej ustawie. W imieniu niezależnych przedsiębiorców prowadzących lokalne sklepy przekazaliśmy do resortu postulaty, których spełnienie pozwoli na lepsze przygotowanie się do wdrożenia systemu kaucyjnego nie tylko dla sklepów powyżej 200 m kw., ale również tych mających mniejszą powierzchnię. W toku rozmów część pierwotnych założeń udało się już zmodyfikować, aby lepiej odpowiadały na potrzeby niezależnych sklepów.

- Dodatkowo, chcąc wesprzeć właścicieli sklepów zrzeszonych w Grupie Eurocash, prowadzimy testy różnych rozwiązań, od butelkomatów, po ręczne sposoby zbiórki opakowań. Ma to na celu wypracowanie takich rozwiązań i narzędzi, które – dostosowane do ich sklepu i formatu – pozwolą jak najlepiej odpowiedzieć na wymogi nowej ustawy i praktycznie włączyć się w odzyskiwanie opakowań, by wspierać rozwój gospodarki obiegu zamkniętego - czytamy w komentarzu Grupy Eurocash.

23. czerwiec 2024 19:01