08.03.2024 / 12:19
StoryEditor

Kobieca siła handlu. Na jakich stanowiskach dominują panie?

Kobiety dominują w branży handlowej.voronaman/Shutterstock
Dzień Kobiet, który wypada 8 marca, to doskonała okazja, do zaznaczenia roli kobiet w rozwoju polskiej przedsiębiorczości, a także w handlu. Bo to kobiety w głównej mierze pracują jako sprzedawczynie, kasjerki czy też kierowniczki punktów handlowych. Nie można także pominąć licznych przedstawicielek handlowych oraz managementu, gdzie kobiety mają swój duży udział zawodowy.

Handel jest kobietą

W powyższym stwierdzeniu zawiera się clou naszych rozważań. Bo jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, to właśnie kobiety stanowią niemal 65 procent pracowników sektora handlowego. Natomiast w handlu detalicznym stanowią aż dwie trzecie wszystkich pracowników. Ponadto w handlu detalicznym około 40 procent to osoby powyżej 50 roku życia.

We franczyzie kobiety stanowią siłę

Ponad 40 procent kobiet w Polsce chce prowadzić własną firmę, a najczęściej wskazywaną branżą są usługi. Natomiast najczęstszym powodem do jej założenie jest chęć bycia niezależną. W handlu w systemie franczyzowym panie stanowią znaczny odsetek przedsiębiorców prowadzących własne sklepy. Dotyczy to czołowych franczyz na rynku: Odido, Carrefour, szyldów Grupy Eurocash czy też sklepów Chorten. Kobiety prowadzą nie tylko mniejsze placówki typu convenience, ale też duże supermarkety jak: Intermarché, Delikatesy Centrum czy wspomniany już  Carrefour.

A jak to wygląda w największej sieci convenience w kraju? W Żabce aż 65 procent z ponad 8800 franczyzobiorców stanowią właśnie kobiety. Niezależnie od pochodzenia, wykształcenia czy wieku, prowadzą swoje lokalne biznesy pod zielonym szyldem. Są nie tylko przedsiębiorczyniami, ale również potrafią połączyć wiele ról pozazawodowych z pasją i życiem rodzinnym. 

- Wskaźnik przedsiębiorczości kobiet rośnie z roku na rok, przez co zwiększa się również ich wpływ na rozwój gospodarczy Polski. Zauważamy to również w naszej sieci, gdzie udział przedsiębiorczyń prowadzących swoje sklepy jest coraz wyższy. Kobiety pełnią wiele funkcji społecznych i prowadzenie życia zawodowego obok rodzinnego jest często dla nich niemałym wyzwaniem. Tym bardziej cieszy nas, że w tej grupie stale rośnie liczba osób decydujących się na założenie swojego biznesu z Żabką - mówi Przemysław Kijewski, dyrektor ds. operacyjnych z Żabka Polska.

Wiek, narodowość czy miejsce zamieszkania nie mają znaczenia

Niemal połowa franczyzobiorczyń Żabki to kobiety mające od 26 do 39 lat. Warto podkreślić, iż wśród przedsiębiorczyń prowadzących te sklepy są też 245 panie o pochodzeniu innym niż polskie. Kobiety nie boją się też prowadzić biznesów zarówno w dużych aglomeracjach, jak i na wsiach czy mniejszych miasteczkach. Jedną z takich osób jest Marzena Nester, która od 14 lat prowadzi swoją Żabkę w Zgorzelcu. Jest też Ambasadorem Franczyzy, która informuje tych, którzy chcą rozpocząć współpracę z Żabką, jak wygląda ten biznes od środka. 

- Zawsze marzyłam o tym, aby mieć własny sklep, ale miałam poczucie, że wiąże się to z koniecznością posiadania dużych środków finansowych. Do spróbowania swoich sił z Żabką przekonałam się, kiedy przez kilka miesięcy pracowałam w jednej z jej placówek jako kasjerka. Niezwykle spodobał mi się ten model współpracy – opowiada pani Marzena, która prywatnie jest mamą i babcią, a swój wolny czas poświęca również na działalność charytatywną - od 8 lat jest koordynatorem wolontariatu w Schronisku dla Zwierząt Małych w Dłużynie Górnej. 

Kobiety rządzą

Zwiększa się udział kobiet w managemencie. Jak wskazują dane z CEIDG z początku 2023 roku., w zarządach polskich firm jedna czwarta to kobiety. Przykładowo w Grupie Żabka stanowią one niemal połowę Zarządu, kierując kluczowymi obszarami działalności takimi jak finanse, HR czy ekspansja zagraniczna. Od początku 2024 r. na stanowiskach menedżerskich i kierowniczych zatrudnionych jest 155 kobiet – to wzrost o niemal 10 procent w stosunku do roku poprzedniego. Sieć chwali się, iż była jedną z pierwszych organizacji na polskim rynku, które osiągnęły parytet w zarządzie. Na ten moment po najnowszych, lutowych zmianach w strukturze zarządczej Grupy, trzy z siedmiu członków zarządu, to kobiety.

Kobiety niekiedy mniej zarabiają

Niestety jest też łyżka dziegciu. Bez wskazywania na konkretne firmy, wynagrodzenia pań są wciąż niższe niż wynagrodzenia mężczyzn pracujących w tej samej branży.  W ubiegłym roku resort Rozwoju, Pracy i Technologii, wskazywał, że ich wynagrodzenia są niższe średnio o 15 procent. Dotyczy to głównie etatowych pracowników sklepów, kasjerek, pracownic magazynów, kierowniczek zespołów. W przypadku systemów franczyzowych, takie dysproporcje nie występują, gdyż wynagrodzenie przedsiębiorcy zależne jest od wielu innych czynników: od kosztów prowadzenia działalności, obrotów sklepu, struktury zatrudnienia pracowników, czy cen towarów od dostawców i producentów. 

Także dane Euromonitora mówią, że globalnie kobiety nadal mają znacznie niższe dochody rozporządzalne niż mężczyźni: – Mimo tego, że realny dochód kobiet w ciągu ostatnich pięciu lat wzrósł, przeciętny dochód rozporządzalny w przypadku kobiet pozostaje o 31 proc. niższy niż u mężczyzn w ujęciu globalnym. Nierówność dochodów jest jedną z najbardziej znaczących przeszkód, którym kobiety muszą stawiać czoła w dążeniu do równości płci – potwierdza Jacques Oliver, Research Consultant w Euromonitor International. Dlatego równość płci musi polegać na wyrównaniu wynagrodzeń na tych samych stanowiskach. I to nie dotyczy tylko branży handlowej.

23. czerwiec 2024 12:54