Drożyzna w sklepach wciąż się utrzymuje
Właśnie ukazał się najnowszy raport „Indeks Cen W Sklepach Detalicznych”, który co miesiąc opracowują UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. Z danych przedstawionych w dokumencie wynika, że w czerwcu 2025 r. codzienne zakupy zdrożały o 5,8 proc. w ujęciu rok do roku (rdr). Oznacza to, że dynamika wzrostu cen cały czas idzie w górę, bowiem w maju ceny wzrosły średnio o 5,7 proc., a w kwietniu o 5,6 proc..
– W dużym skrócie można to wyjaśnić utrzymującymi się wysokimi kosztami produkcji i dystrybucji. Na ceny wpływają też drożejące surowce na rynkach światowych oraz konsekwencje wcześniejszej inflacji, które wciąż są odczuwalne w gospodarce – mówi dr Hubert Gąsiński z Uniwersytetu WSB Merito.
–Istotną rolę odgrywają także sezonowe ograniczenia podaży, np. spowodowane anomaliami pogodowymi. Do tego warto dodać, że nieznaczne przyspieszenie dynamiki wzrostu cen w czerwcu wcale nie musi oznaczać trwałego trendu, ale pokazuje, że presja kosztowa w sklepach wciąż pozostaje silna – dodaje eskpert.
Słodycze i desery na szczycie rankingu drożyzny
Na pierwszym miejscu w rankingu drożyzny za czerwiec 2025 r. znalazły się słodycze i desery ze średnim wzrostem rdr. o 16,1 proc.
– Słodycze i desery to jedyna kategoria, która każdego miesiąca od początku 2024 roku charakteryzuje się wskaźnikiem wzrostu cen powyżej ogólnego poziomu. To pochodna wcześniejszych wzrostów kosztów cukru, kakao, energii – tłumaczy dr Marek Szymański z Uniwersytetu WSB Merito.
Natomiast analitycy z UCE Research dodają, że głównym powodem wzrostów w tej kategorii jest drożejąca czekolada. To oczywiście pochodna podwyżek cen kakao.
Ceny masła znów bardzo idą w górę
Na drugiej pozycji rankingu drożyzny są artykuły tłuszczowe, czyli masło, margaryna, olej itd. Według raportu ta kategoria produktów zdrożała o 15,7 proc. W maju ceny tych produktów wzrosły o 8,9 proc., a w kwietniu – o 14,8 proc.
Ta sytuacja wynika z rosnących cen masła, a jest to produkt, który w największym stopniu wpływa na tę kategorię produktową. W czerwcu masło znowu drożało w tempie aż dwucyfrowy, bo aż o 20,3 proc.
– Kluczowe znaczenie mają rosnące ceny surowców rolnych, zwłaszcza mleka i roślin oleistych, które w 2025 r. podlegają silnym wahaniom z powodu niekorzystnych warunków pogodowych. Dodatkowo sektor ten jest szczególnie wrażliwy na wzrost kosztów energii, transportu oraz presję płacową, co przekłada się na wyższe koszty produkcji i dystrybucji. Istotne są także zaburzenia w globalnych łańcuchach dostaw. Do tego dochodzi wzmożony eksport, ograniczający podaż na rynku krajowym – analizuje dr Hubert Gąsiński.
Ogromny wzrost cen kawy na giełdach oznacza drożyznę w sklepach
Na trzecim miejscu w rankingu drożyzny za czerwiec 2025 r. są używki, czyli kawa, herbata, alkohole itd.. Cała kategoria zdrożała o 14,8 proc. w czerwcu. Natomiast w maju produkty te zdrożałyo 12,8 proc., a w kwietniu poszły w górę o 9,8 proc.
– Na giełdach towarowych cena kawy zimą i wiosną tego roku przekroczyła 4 dolary za funt. To wzrost o 100 proc. w ciągu roku, który musiał przełożyć się na ceny w sklepach. Ostatnio giełdowe notowania tego produktu wędrują w dół, ale nie należy oczekiwać szybkiego spadku cen – uważa dr Marek Szymański z Uniwersytetu WSB Merito.
TOP 10 najdroższych produktów w czerwcu 2025 roku
Oto jakie kategorie produktów najszybciej drożały w czerwcu 2025 roku w porównaniu do cen z czerwca 2024:
- słodycze i desery – 16,1 proc.;
- artykuły. tłuszczowe (masło, margaryna, olej itd.) – 15,7 proc.;
- używki (kawa, herbata, alkohole itd.) – 14,8 proc.;
- owoce – 11,5 proc.;
- napoje bezalkoholowe – 10,7 proc.;
- mięso – 7,7 proc.;
- pieczywo – 7,2 proc.;
- artykuły dla dzieci – 6,3 proc.
- ryby – 6,2 proc.
- wędliny – 4,3 proc.
Co ciekawe na 17 monitorowanych w zestawianiu kategorii, w czerwcu aż trzy były na minusie, czyli potaniały. Konsumenci w czerwcu mniej płacili za produkty sypkie, typu cukier i mąka – spadek o 4,6 proc, za środki higieny osobistej – spadek o 0,5 proc oraz za warzywa – 0,5 proc.