21.02.2024 / 12:31
StoryEditor

Jak Lewiatan wspiera swoich przedsiębiorców? Plany polskiej sieci handlowej na 2024 rok

Robert Rękas, prezes zarządu Lewiatan Holding S.A.Lewiatan
Sieć franczyzowa Lewiatan podsumowuje miniony rok i zdradza plany na 2024 rok. Wspiera swoich franczyzobiorców poprzez transformację technologiczną placówek, zapowiada dalszą walkę o rentowność i rozszerza ofertę marek własnych.

Polska sieć handlowa Lewiatan w 2023 roku wypracowała obrót detaliczny na poziomie 16,6 mld złotych, tym samym 9 proc. wyższy niż rok wcześniej. Sieć powiększyła w ubiegłym roku liczbę zrzeszonych sklepów do 3229. Uruchomionych zostało 189 sklepów, a zamkniętych 156.

W minionym roku Lewiatan rozpoczął wdrażanie działań technologicznych. Obecnie już wszystkie placówki spięte są w jednolitym systemie umożliwiającym przekazywania danych, automatyzację procesów i rozliczeń oraz kompleksową analitykę funkcjonowania sklepu w Power BI. Umożliwia to optymalizację wielu procesów operacyjnych w sklepach związanych między innymi z automatyzacją zarządzania asortymentem, opisu kartotek czy obsługi aktywności promocyjnych.

- Lewiatan jest prawdopodobnie jedyną w Polsce siecią franczyzową, która udostępnia dla swoich przedsiębiorców tak zaawansowane narzędzie biznesowe oferujące możliwość analizy biznesu za pomocą narzędzia klasy Power BI. To jest unikalna wartość pakietu franczyzowego Lewiatana – podkreśla Robert Rękas.

Miniony rok stał również pod znakiem marek własnych sieci. Efektem zmian były nowe marki, które pojawiły się na sklepowych półkach Lewiatana: Ale Dobre! – cross kategorialna marka dla osób poszukujących dobrych produktów w akceptowalnej cenie, Baila! - czyli wybór soków owocowo-warzywnych, napojów i smoothie oraz Vegelogy - marka produktów roślinnych.

- Marka własna Lewiatan od ponad 23 lat odpowiada na oczekiwania konsumentów, oferując produkty sprawdzonej jakości w konkurencyjnych cenach. Wdrażana strategia stanowi kolejny rozdział w jej rozwoju. Zakłada rozwój nowych, nieobecnych do tej pory w naszym portfolio kategorii, ale tez odświeżenie, nadanie właściwego charakteru dla produktów już istniejących. Właściwy kierunek zmian potwierdziły opinie ekspertów wyrażane licznymi nagrodami, które otrzymaliśmy – dodaje Robert Rękas.

Rok pod znakiem walki o rentowność

Dla całego rynku oraz PSH Lewiatan rok 2024 będzie kolejnym z rzędu trudnym i wymagającym. Presja kosztowa związana z dwukrotnym podniesieniem płacy minimalnej i niepewnością utrzymania osłonowych taryf energii czy koniecznością dostosowania sklepów do wymogów realizacji systemu kaucyjnego stanowią główne wyzwania dla przedsiębiorców.

 Do końca roku sklepy muszą ponadto dostosować się do wymogów ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, która zacznie obowiązywać od stycznia 2025 roku.

- W naszym modelu biznesowym około dwie trzecie kosztów stanowią energia i płace. Rosnąca presja cenowa dodatkowo wpływa na marże detaliczne. To elementy, które są newralgiczne dla biznesu i pozostające pod naszą szczególną uwagą. Przedsiębiorcy stoją także przed koniecznością inwestycji w dostosowanie swoich sklepów do realizacji ustawy o systemie kaucyjnym – dodaje prezes Lewiatana.

Marki własne w nowej odsłonie

Mimo trudnej sytuacji gospodarczej w Polsce sieć planuje dalsze, konsekwentne zwiększanie udziału rynkowego oraz kontynuację realizacji projektów strategicznych. Wkrótce zadebiutują kolejne odświeżone marki własne w portfolio Lewiatana.

Jeszcze przed świętami wielkanocnymi na sklepowych półkach pojawi się odmieniona marka bakali, a w drugim kwartale klienci będą mogli sięgnąć między innymi po nowe lody oraz ciastka. Zmiany czekają także uczestników programu lojalnościowego oraz aplikacji "Mój Lewiatan”, których jest już ponad 2,5 mln.

Sieć zapowiada również rozszerzenie oferty promocji warunkowych, które wzbogacą cykliczne aktywacje konsumenckie.

Ważnym elementem planów sieci są też działania prowadzone w ramach zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej, środowiskowej. W ubiegłym roku sieć wydała pierwszy w swojej historii Raport zrównoważonego rozwoju "Lokalnie Odpowiedzialny” za rok 2022. W bieżącym roku ukaże się druga jego edycja oparta o dane i działania za rok 2023.

Realizowane będą również długofalowe inicjatywy Lewiatana, jak "Energooszczędny sklep” - platforma rozwiązań ekologicznych, energooszczędnych i odpowiedzialnych środowiskowo oraz "Wybieram lokalne” - inicjatywa zapraszająca do współpracy rodzimych, lokalnych dostawców i producentów oraz wyróżniająca produkty lokalne na półkach sklepów Lewiatan.

 

 

20. lipiec 2024 09:52