17.04.2024 / 13:03
StoryEditor

Żabka najlepsza dla pracowników, ale czy dla franczyzobiorców też?

Sklep sieci Żabka w Częstochowie.Tomasz Kolmasiak
Największa sieć sklepów convenience w Polsce pochwaliła się właśnie kolejnym sukcesem. Jako pierwsza polska firma otrzymała nagrodę Gallup Exceptional Workplace Award 2024. To właściwie pracownicy docenili Żabkę, która jest ich zdaniem jednym z najlepszych miejsc pracy na świecie. Ale czy wszystko wygląda tak kolorowo?

Badają poziom zaangażowania pracowników

Już od 6 lat Żabka bada poziom zaangażowania swoich pracowników. Otrzymuje regularnie informacje zwrotne i na ich podstawie przygotowuje zmiany, które przyczyniają się do ulepszenia i transformacji Żabki jako organizacji.  Już po raz drugi korporacja znalazła się w światowej czołówce 60 najlepszych firm (z 276 badanych), w których w ub.r. ponad 70 pracowników pracowników zaangażowanych było w działania przedsiębiorstwa (średnia światowa wynosiła jedynie 23 procent).

– Nagroda Gallup Exceptional Workplace Award 2024 dla Grupy Żabka jasno pokazuje, że zaangażowanie pracowników w ogromnym stopniu przekłada się na rozwój firmy. Ich działalność na rzecz nieustannego zwiększania zaangażowania swoich zespołów zasługuje na najwyższe uznanie. Gratulujemy wszystkim w Żabce tego wyjątkowego osiągnięcia – pisze Jon Clifton, Prezes Instytutu Gallupa.

Za co konkretnie przyznano nagrodę?

Nagroda została przyznana przez pracowników, którzy Żabki docenili jej kulturę organizacyjną opartą na wspólnie wypracowanych wartościach, budowaną na bazie wzajemnego szacunku, zaufania, równości i transparentności na każdym szczeblu organizacji.

Pracownicy Żabki są równie traktowani

Z badań wynika, że Żabka od lat wspiera swoich pracowników na wszystkich etapach ich rozwoju w strukturach firmy. W tym celu dwa lata temu firma wdrożyła politykę równości płac, uznając, że kobiety i mężczyźni powinni być tak samo traktowani i opłacani. Ale pamiętajmy, że przytoczone dane dotyczą jedynie pracowników zatrudnionych stricte i bezpośrednio przez firmę – m.in. w poznańskiej centrali Żabki. A przecież sieć opiera swój biznes na współpracy z franczyzobiorcami.

Czy franczyzobiorcy to też pracownicy Żabki?

Przedsiębiorcy, którzy podejmują współpracę z Żabką, muszą prowadzić działalność gospodarczą, od której muszą sami opłacić podatki oraz składki ZUS. Muszą też zatrudnić na własny rozrachunek pracowników. Tych dwóch grup nie można zatem zaliczyć do grona bezpośrednich pracowników Żabki (franczyzobiorcy są zewnętrznymi współpracownikami). 

image

Reklama rozsyłana przez Żabkę mailowo

FOTO: Materiały prasowe
Sieć się chwali, że zapewnia franczyzobiorcom (których jest aktualnie ok. 8961) odpowiednie warunki finansowe zapewniające pokrycie kosztów działalności i zatrudnienia pracowników. Kusi także niskim wkładem własnym na start (5 tys. zł) oraz gwarantowanym minimalnym przychodem.

Na forach franczyzobiorcy nie szczędzą krytyki

Fora internetowe zrzeszające franczyzobiorców i ajentów pełne są jednak negatywnych komentarzy współpracowników sieci, którzy pod nazwiskiem lub anonimowo opisują kulisy swojej działalności: - Poświęcaj po 10-12h per day. Pracowników zatrudniaj na zleceniówki. Czekaj na przelew jak na zbawienie. Bądź bogiem kiedy zostanie ci 10k po wszystkim – czytamy we wpisie Krystiana. A na pytanie innego użytkownika o rady jak otworzyć swój sklep Żabka odpisano - Nic nie otwierasz, możesz połączyć się z żabą jako samozatrudnienie, ale nie będziesz mieć nic do gadania, tylko odpowiedzialność zostanie nie ciebie zrzucona.

I to może stanowić clou tego tematu – bo pracownicy Żabki zatrudnieni przez nią samą być może czują się doceniani i dobrze traktowani. Ale na pewno część przedsiębiorców współpracujących z siecią na podstawie umowy franczyzowej, może odnosić nieco inne wrażenie. 

21. czerwiec 2024 05:01