01.12.2023 / 13:08
StoryEditor

Polscy przedsiębiorcy: Pilnie potrzebujemy ustawy franczyzowej, nawet jeśli nie załatwi ona wszystkiego

Ustawa franczyzowa ucywilizuje rynek franczyzy w Polsce?Shutterstock
Choć Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało propozycję regulacji franczyzy, to ustępujący rząd Mateusza Morawieckiego nie przyjął projektu ustawy franczyzowej i nie skierował go do Sejmu. Prace w zasadzie trzeba zaczynać od nowa, a sprawa jest – zdaniem polskich detalistów z sektora MŚP – bardzo pilna, ponieważ wielkie sieci handlowe wykorzystują brak przepisów do powiększania swojej przewagi konkurencyjnej.

– Najwięksi gracze na rynku franczyzy często narzucają franczyzobiorcom niekorzystne warunki handlowe, wykorzystując swoją przewagę, by generować dodatkowe zyski. Tymczasem ustawa franczyzowa jest procedowana od kilku lat i nie może być uchwalona, a może nawet jest blokowana – wygląda na to, że największej sieci franczyzowej w Polsce, czyli Żabce, jest ona nie na rękę, przypomnę tylko setki spraw w sądzie z franczyzobiorcami – zwraca uwagę Jan Sikora.

Franczyza zorganizowana na sprawiedliwych i przejrzystych warunkach może być istotnym wsparciem dla niezależnych kupców. Rozpoznawalny szyld, duża siła zakupowa, dostęp do technologii i know-how, wsparcie edukacyjne czy prawne – to ważne atuty dobrze prowadzonego systemu franczyzowego. Dlatego warto tę formę organizacji działalności gospodarczej wspierać i chronić.

Sama ustawa to za mało

W polskim handlu działa wiele franczyz organizowanych przez samych detalistów, którzy najlepiej znają realia rynkowe oraz potrzeby i możliwości małych i średnich przedsiębiorców. Są to zazwyczaj tzw. miękkie franczyzy, w których operatorzy stawiają uczestnikom ograniczone wymagania, pozostawiając im jak najwięcej swobody podejmowania decyzji gospodarczych. Także te organizacje mogłyby skorzystać na wsparciu ze strony państwa.

– Sama ustawa regulująca franczyzę, nawet najlepsza, nie załatwi wszystkiego. Istotnym wsparciem byłoby stworzenie – na przykład przez Rzecznika MŚP czy UOKiK – możliwości konsultowania treści umów franczyzowych. Wystarczyłby zapewne jeden prawnik znający się na franczyzie, który wykryłby ewentualne niezgodności postanowień umownych z przepisami, wskazał na zagrożenia czy niejasne regulacje. Z takich konsultacji mogliby korzystać zarówno organizatorzy nowych systemów franczyzowych, jak i detaliści rozważający przystąpienie do franczyzy. Małych biznesów często nie stać na fachową pomoc prawną, mogłyby ją uzyskać w ten sposób. Dla państwa koszt byłby niedostrzegalny, a dla przedsiębiorców korzyść byłaby wymierna – proponuje Robert Synowiec.

Polscy przedsiębiorcy mają jeszcze więcej pomysłów na ratowanie handlu tradycyjnego. Kliknij i przeczytaj na portalu wiadomoscihandlowe.pl, co to za postulaty.

23. czerwiec 2024 20:05