23.01.2024 / 16:25
StoryEditor

Coraz więcej mobilnych punktów z gastronomią. Co z tym kryzysem?

Pomimo kryzysu na rynku liczba nowych punktów z gastronomią rośnie.mat.prasowe
Pomimo długotrwałego kryzysu nowych restauracji cały czas przybywa. W 2023 roku powstało ponad 3 tys. nowych placówek gastronomicznych. Bardzo mocno rozwinęły się franczyzowe punkty mobilne.

Jak podaje dziennik Rzeczpospolita w 2023 r. w Polsce w porównaniu z końcem 2022 r. przybyło 3,1 tys. nowych punktów gastronomicznych. Oznacza to wzrost o 3,4 proc. Cały sektor liczy ponad 95 tys. punktów. Tak wynika z najnowszych badań Dun & Bradstreet na które powołuje się dziennik.  

Street food w natarciu

Wiele restauracji co prawda znika, ale w ich miejsce powstają nowe lokale gastronomiczne. Do tego rozwijają się zupełnie nowe koncepty. Czytamy w Rzeczpospolitej, że sieć Bafra Kebab sprzedaje średnio jedno danie co sekundę, znów Lodolandia należąca do Sweet Gallery w sezonie letnim potrafi sprzedać 3 mln. lodów w miesiącu.

Sweet Gallery prowadząca działalność franczyzową zdominowała 20 proc. rynku street food.  – W ciągu pięciu kolejnych lat chcemy dojść do 2 tys. punktów. W tej chwili szczególny nacisk kładziemy na rozwój sieci Bafra Kebab, w ramach której funkcjonuje już ponad 370 punktów franczyzowych. Praktycznie codziennie wyjeżdża do franczyzobiorcy jedna przyczepa. Docelowo planujemy otworzyć ponad 2 tys. punktów Bafra Kebab – mówi dla Rzeczpospolitej, Krzysztof Olesiak, prezes firmy Sweet Gallery.

Co ciekawe,  w grudniu w Polsce wydatki na restauracje wzrosły o 20 proc. rok do roku.

– Polscy konsumenci zmniejszają swoje wydatki, stając się bardziej wrażliwymi na ceny. Na przykład, gdy spojrzymy na wydatki na restauracje, ale w kontekście odsetka wydatków na fast food, to od 2021 r. wzrosły one ogromnie – mówi Natalia Lechmanova, ekonomistka na region EMEA w Mastercard Economic Institute. – Jednak, kiedy zagłębimy się i podzielimy nasze dane na konsumentów zamożniejszych i tych mniej zamożnych, wyniki są zaskakujące. Wśród osób zamożnych w rzeczywistości nie ma zmian w udziale wydatków na fast food w wydatkach na restauracje, ale wzrost wśród grupy o niższych dochodach jest bardzo duży, podobny do tego, jaki obserwujemy w Czechach i na Węgrzech.

Czytamy dalej w dzienniku Rzeczpospolita, że na rynek wchodzą nowi gracze, ale też z nieustannym powodzeniem działają starzy jak McDonald’s, który otworzył w 2023 r. ponad 30 lokali.

– Jednym z filarów naszego planu inwestycyjnego jest powstawanie nowych lokali oraz modernizacja tych już istniejących. W ciągu najbliższych trzech lat wspólnie z naszymi partnerami zamierzamy otworzyć 120 restauracji i zmodernizować około 100 z nich – mówi Rzeczpospolitej Tomasz Rogacz, dyrektor zarządzający McDonald’s Polska.  

Przypomnijmy, że w Polsce ponad 90 proc.restauracji McDonald’s prowadzonych jest przez franczyzobiorców.

Rzeczpospolita ujawnia też przychody gastronomiczne sieci Sfinks za 2023 r. Wyniosły one 190,9 mln zł, czyli o 13,7 proc. więcej niż w 2022 r.  

– Ostatni miesiąc 2023 r. z dwiema handlowymi niedzielami i zazwyczaj przypadającym na grudzień większym zainteresowaniem gości przyniósł dobre wyniki sprzedażowe. W ten sposób dołożyliśmy ostatnią cegiełkę pod roczny wynik sprzedażowy, który pokazał zdolność naszej sieci do wypracowania coraz lepszych efektów – mówi Sylwester Cacek, prezes Sfinks Polska.  

Rzeczpospolita wskazuje, że ponad 80 proc.konsumentów określało do teraz swój stan finansów jako trudny lub bardzo trudny. Ograniczanie korzystania z restauracji i gastronomii deklarowało 48 proc. konsumentów. Jak podaje dziennik, zmiany na lepsze nadejdą, ale bardziej w drugim półroczu 2024r.

 

 

21. czerwiec 2024 07:42