29.12.2023 / 11:16
StoryEditor

Dzieci z zakazem na napoje energetyzujące. Jakie restrykcje czekają sprzedawców i producentów od 2024 roku?

Zakaz sprzedaży energetyków zawierających kofeinę będzie dotyczył osób poniżej 18 roku życia.fot.Łukasz Rawa
Od 1 stycznia wchodzi nowy przepis. Dotyczy zakazu sprzedaży napojów energetyzujących osobom poniżej 18 roku życia. Wprowadzane zmiany sa wynikiem nowelizacji ustawy o zdrowiu publiczym, która została przyjęta w sierpniu tego roku.

Już od stycznia zgodnie z nowymi przepisami osoby niepełnoletnie które będą chciały zakupić w sklepie napoje energetyzujące będą musiały pokazać sprzedawcy dowód osobisty. Chodzi tutaj przede wszystkim o napoje zwierające kofeinę lub taurynę.

W przypadku tego przepisu chodzi o nowelizację ustawy o zdrowiu publicznym z 17 sierpnia bieżącego roku. Wprowadza ona zakaz sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom poniżej 18. roku życia. Nowe postanowienie ma również dotyczyć sprzedaży tych napojów na terenie szkół w automatach oraz na terenie innych jednostek oświatowych.

Od stycznia sprzedawca który sprzeda w swoim sklepie taki napój osobom poniżej 18 roku życia będzie podlegał karze do 2 tysięcy zł. Producenci oraz importerzy będą zobowiązani również do oznakowania opakowań widoczną informacją: "Napój energetyzujący” lub "Napój energetyczny”. Producenci, którzy nie dostosują się do nowych przepisów mogą zapłacić nawet 200 tys. zł. albo zostać pozbawieni wolności.

Najnowszy przepis dotyczący niepełnoletnich jest odpowiedzią na szeroki problem uzależnienia od szkodliwych napojów energetycznych wśród młodych ludzi.

W raporcie z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Instytutu Badawczego czytamy, że 2,1 proc. dzieci w Polsce w wieku 3-9 lat regularnie spożywa napoje energetyzujące. W przypadku młodzieży w wieku 10-17 lat było to odpowiednio 35,7 proc. chłopców i 27,4 proc. dziewcząt.

 

 

23. czerwiec 2024 08:58