20.06.2024 / 13:24
StoryEditor

Carrefour Francja zagrożony potężną karą za nieodpowiednie umowy franczyzowe

Carrefour Express (fot. Shutterstock)Shutterstock
Francuskie Ministerstwo Finansów domaga się ukarania spółki Carrefour Francja karą 200 mln euro za nieodpowiednie, zdaniem urzędników francuskiego Ministerstwa Finansów, umowy franczyzowe. Do Sądu Gospodarczego w Rennes wpłynął wniosek o stwierdzenie nieważności kilku klauzul umów franczyzowych oraz o nałożenie na grupę kary finansowej – ustalili dziennikarze "La Lettre".

Dyrekcja Generalna ds. Polityki Konkurencji, Spraw Konsumenckich i Kontroli Nadużyć Finansowych (DGCCRF) Ministerstwa Finansów Francji uznała, że model franczyzowy Carrefoura był zbyt restrykcyjny. W dokumencie, do którego dotarły franzuskie media Ministerstwo Finansów stwierdza, że ​​umowy franczyzowe zawierają asymetryczne zapisy, działające na korzyść operatora. Oznaczałoby to, że Carrefour nadużywa pozycji dominującej.

Niesprawiedliwy model franczyzowy?

Z kolei Generalna Dyrekcja ds. Konkurencji, Konsumpcji i Zwalczania Nadużyć Finansowych skierowała swój pozew po trwającym od kilku lat dochodzeniu, zarzucając sieci zawyżanie rekomendowanych cen detalicznych, narzucanie obowiązku zaopatrywania się niemal wyłącznie w Carrefourze jako hurtowni czy narzucenie niekorzystnych dla franczyzobiorców i faworyzujących operatora klauzul dot. wcześniejszego rozwiązania umowy.

Przedsiębiorcy działający we francuskim Stowarzyszeniu Franczyzobiorców Carrefour w grudniu 2023 r. złożyli w Sądzie Gospodarczym w Rennes pozew, w którym kwestionują model franczyzowy sieci, uważając go za niesprawiedliwy.

Carrefour nie zgadza się z zarzutami

Sieć Carrefour Francja opublikowała komunikat, w którym informuje, że otrzymała powiadomienie o interwencji Ministerstwa Gospodarki w sporze zainicjowanym przez Stowarzyszenie Franczyzobiorców Carrefour. Operator nie zgadza się ze stawianymi mu zarzutami.

"Carrefour stanowczo kwestionuje zarzuty Ministerstwa Gospodarki dotyczące zarządzania siecią franczyzową, a także całkowicie nieproporcjonalny charakter grzywny, o którym może orzekać tylko sąd, do którego sprawa jest skierowana" – czytamy w oświadczeniu. Detalista przekonuje jednocześnie, że „Ministerstwo interweniuje w sporze, który rozpoczął się kilka miesięcy temu, nie podając żadnych nowych informacji merytorycznych”. I dodaje: „Kwota grzywny jest oczywiście bezzasadna, biorąc pod uwagę wpływ omawianych klauzul umownych”.

Jak podaje sieć, co roku w ramach franczyzy Carrefour Proximity uruchamianych jest 250 nowych placówek, a wypracowany wspólnie z partnerami model franczyzowy przyciąga ponad 6 tys. potencjalnych franczyzobiorców. "Carrefour będzie nadal śmiało bronić tego modelu, z korzyścią dla całej swojej sieci i tysięcy pracowników, którzy w niej pracują" – oświadcza firma.

Carrefour rozwija system franczyzowy w segmencie proximity m.in. pod szyldami Proxi, Contact, Express i City.

20. lipiec 2024 11:16